Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’da Taksiler Artık Denize İniyor

İstanbul’un yeni Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın seçim propogandalarında sık sık dile getirdiği deniz taksisi hayata geçiyor. Türkyat 2000

Hürriyet
İstanbul’da Taksiler Artık Denize İniyor

b>İstanbul’un yeni Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın seçim propogandalarında sık sık dile getirdiği deniz taksisi hayata geçiyor.

Türkyat 2000 adlı firma tarafından geliştirilen 6 kişilik deniz taksileri 105 bin Euro’dan satılacak.

İSTANBUL Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın seçim çalışmalarında sık sık gündeme getirdiği ve İstanbul’un trafik sorunu için önemli bir çözüm olacağı tahmin edilen ‘deniz taksi’ projesi hayata geçiyor.

Mehmet Aziz Göksel ve Mert Ünnü isimli iki Türk tasarımcının kurdukları Türkyat 2000 firması tarafından ‘kentler ve yeni ihtiyaçlar’ başlığıyla geliştirilen deniz taksi projesi, denize kıyısı olan kentler için tasarlanmış özel ulaşım araçlarından oluşuyor. Göksel ve Ünnü, ulaşım sorununun yoğun olarak yaşandığı dünya metropollerinde deniz taksisinin trafik karmaşasını azaltacağı ve alternatif bir yolcu taşıma aracı olarak benimseneceğini belirterek, ‘deniz taksi sadece kara yoğunluğunu hafifletmekle kalmayıp; hızlı, kolay, rahat ve konforlu ulaşım için çağdaş bir yüzle yeni ihtiyaçlara yanıt verebilecek’ dedi.

SARI RENK DENİZDE

Projenin patentinin kendilerine ait olduğunu ve dünyada başka bir benzerinin olmadığını söyleyen Göksel, ‘Şu an deniz taksi’ projesine çok yoğun bir talep var. İstanbul Belediyesi başta olmak üzere Bodrum ve Antalya Belediyeleri projeyle ilgileniyor. Diğer taraftan Avrupa’dan da bir çok talep geliyor’ dedi.

6 kişilik ‘deniz taksi’nin kişisel veya küçük grup ihtiyaçlarına yanıt verebilecek alternatif bir ulaşım aracı olduğunu kaydeden Göksel şöyle konuştu:

‘Deniz taksi karadaki sarı rengi denize taşıyarak bu anlamda karanın yükünü biraz olsun hafifletecektir. Özel istekler karadaki yoğunlukta fazlasıyla etkili olmaktadır. Özellikle İstanbul’da karadaki taksi yoğunluğunun özel araç sayısıyla yarıştığını görüyoruz. Bugüne kadar ulaşımda alternatif olarak topluma sunulmakta yeterince ihmal edilmiş olan deniz belki de kara insanlarının yoğun göçünün de etkisiyle sadece bir su birikintisi olarak değer görüyor. Günümüzde yeni yeni yolcunun kaydırılmaya çalışıldığı denizlerimiz insanların deniz korkusunu yenmesini beklemekte, ya da eski günlerine dönmek adına birkaç hamle yapar duruma doğru rota tutmuş bulunmakta.’

Projenin en önemli kısmının ise iskele olduğunu söyleyen Göksel, ‘Deniz taksinin yanaşacağı iskeleyide özel olarak tasarladık.

İskeleyi deniz taksileri ile istediğiniz yere çekebiliyorsunuz. Bu da deniz taksiye talep nerde fazlasya iskeleyi oraya götürme esnekliği sağlıyor’ dedi.

Fiyatı 105 bin Euro

Mehmet Aziz Göksel ve Mert Ünnü, deniz taksi projenin belediyelerle anlaşma yapılması halinde 3 ay içinde faaliyete geçebileceğini belirterek, ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dışında birçok yerden talep var. Görüşüyoruz. Anlaşma sağlanırsa hemen start verip, faaliyete geçeriz’ diye konuşuyor. İlk aşamada bir deniz taksinin maliyetinin 105 bin Euro’yu (165 milyar lira) bulacağını kaydeden Göksel, ‘Ancak talebe göre seri üretime geçerse fiyat daha da iner. Ama şu anki normal taksi plakaları ile karşılaştırıldığında fiyatı çok da yüksek değil’ dedi. Deniz taksilerinin fiyatlandırılmasının ise mesafeye göre yapılabileceğini belirten Göksel, ‘Taksimetre sistemi nasıl uygulanır onu projeyi alanlar bilir’diye konuştu. Deniz taksi, jet motoru kullanılması nedeniyle istenen yere kolayca yanaşabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-taksiler-artik-denize-iniyor_10623.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!