Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘İstanbul’daki 1 milyon 300 Bin Binanın 800 Bini İmara Aykırı’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürü Şimşek Deniz, İstanbul’daki bir milyon 300 bin binadan 800 bini imara aykırı olduğunu söyledi.

Zaman
1


stanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürü Şimşek Deniz, İstanbul’daki bir milyon 300 bin binadan 800 bini imara aykırı olduğunu söyledi.

Şehrin kaçak bina sorununun kısa vadede çözümlenmesinin beklenmemesi gerektiğini söyleyen Deniz, son beş ay içerisinde 800 kaçak bina yıktıklarını kaydetti. Dün sabah saatlerinde Beykoz Çavuşbaşı’nda kaçak binalara yönelik yıkımlar gerçekleştirildi. Beldedeki yıkımlarda İmar Müdürü Şimşek Deniz de hazır bulundu. 6 bin 500 yapı bulunan ve tamamı kaçak olan Çavuşbaşı’nda 11 bina 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeler Kanunu çerçevesinde imara aykırı olduğu gerekçesiyle belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Sabah saat 10.00 sularında yıkıma başlayan ekipler beldedeki kullanılmayan binaları seçti. Bina sahiplerinden kimsenin bulunmadığı yıkımda az sayıda jandarma ve zabıta görevlisi güvenlik için hazır bulunduruldu. Öğlen saatlerine kadar süren yıkımlarda bir kısmı temel aşamasında olan toplam 11 kaçak bina yıkıldı.

Bölgenin tamamı kaçak yapılardan oluşmasına rağmen belediyenin yıkım için kullanılmayan 11 binayı seçmesi dikkat çekti. Bir gazetecinin, “Yıktığınız yerin hemen yan tarafında villa var, o da kaçak, onu neden yıkmıyorsunuz?” sorununa Şimşek Deniz; “İstanbul’daki kaçak yapıların tamamını bir anda yıkmamız mümkün değil. Bu belli bir program çerçevesinde olabilecek bir şey. Biz programımıza aldığımız yapıları sırayla yıkıyoruz.” şeklinde cevap verdi.

İstanbul’da yeni kaçak yapıların yapılmasına fırsat vermediklerini söyleyen Deniz; mevcut yapıların rehabilitesi için de zamana ihtiyaç olduğunu söyledi. Kaçak yapılaşmanın en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Beykoz’un Çavuşbaşı beldesinin tamamı 2B olarak tanımlanan orman vasfını yitirmiş arazilerden oluşuyor. 1980 sonrasında hızlanan göç ile birlikte bölge büyük tahribata uğradı. Genellikle Karadeniz yöresinden göç eden ailelerin oturduğu bölgede, aralarında milletvekilleri ve sanatçıların da bulunduğu pek çok kişinin de evleri bulunuyor. Beldede bulunan 6 bin 500 yapının tamamı kaçak konumunda. Belediye binası, beldede bulunan 5 okul, sağlık ocağı ve jandarma binası da kaçak yapılar arasında yer alıyor. Çavuşbaşı’nda mülkiyet alım-satımı muhtarlıktan alınan zilyetlik belgesi ile gerçekleştiriliyor. Çavuşbaşı beldesindeki muhtarların çoğunun aynı zamanda emlakçılık yapması da bölgedeki tahribatı daha iyi açıklıyor. 2B yasasının gündeme gelmesinden bu yana böldede emlak alım-satımları büyük oranda durdu. Tam olarak kanuni bir hükme sahip olmasa da yapıların mülkiyet hakkını zilyetlik belgesiyle elinde bulunduranlar 2B yasası çıktıktan sonra tapuya kavuşacaklarını ve bu sayede binalarının değerinin artacağını düşünerek evlerini satmıyor. Daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen 2B yasası önümüzdeki aylarda yeniden Meclis gündemine gelecek. Orman vasfını yitirmiş arazilerin yasal bir hükme kavuşturulmaması yerel idarecileri de zor durumda bırakıyor. Beldesindeki yapılarının tamamının kaçak olduğunu söyleyen Çavuşbaşı Belediye Başkanı Hanefi Dilmaç, konunun ancak bir yasal düzenlemeyle iyileştirilebileceğine inanıyor. 2B alanlarındaki işyerleri de daha önce yerel belediyelerce verilen geçici ruhsatlarla çalıştırılıyordu. 5216 sayılı Büyükşehir Kanunu ile bu yetki de ortadan kalktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbuldaki-1-milyon-300-bin-binanin-800-bini-imara-aykiri_25463.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • e tabi karadenizliler önce işgal edip sonra kaçak yapıp sonra da tapu alırlar, sonra da köşeyi dönünce kaçak yapıyı kendi elleriyle durdururlar, sonra da bak yasa çıkardık artık kaçak yapı yok derler çünkü kaçağı yasal hale getirmişlerdir artık YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!