Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbullu Sakarya Melen'den Su İçecek

İstanbul'un Avrupa ve Asya yakasının su ihtiyacını karşılayacak ve toplam 700 milyon YTL'ye mal olacak Melen İçme Suyu Projesi Boğaziçi Geçiş Tüneli'ne start verildi.

Referans Gazetesistanbul'un Avrupa ve Asya yakasının su ihtiyacını karşılayacak ve toplam 700 milyon YTL'ye mal olacak Melen İçme Suyu Projesi Boğaziçi Geçiş Tüneli'ne start verildi.

İstanbul'da gerçekleşen Dünya Su Forumu Hazırlık Toplantısı, Melen projesinin temel atma törenine de sahne oldu. Toplantı salonundan Beykoz'daki temel atma törenine interaktif bağlantıyla katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Türkiye'nin her bölgesindeki suyu son damlasına kadar kullanmak üzere 2023 hedefi koymuştuk. Gündemimizdeki projelerle bu hedefi 2013'e çektik" dedi.

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı koordinasyonunda su sıkıntısı çeken bölgelere yönelik projeler geliştirdiklerini belirten Güler, Türkiye'nin hiçbir bölgesinde su konusunda paniğe yol açacak bir durum bulunmadığını söyledi. Güler, "Ankara'ya Kızılırmak'tan borularla su getireceğiz. Bunun kararı alındı. Bursa'daki Nilüfer Çayı ile ilgili problemleri de hallettik. Konya'da ise Mavi Tünel projesini başlattık. İzmir'in sorunu da yağış rejimi ile halloldu. Yeraltı sularının kullanımıyla ilgili projeler üzerinde çalışmalar sürüyor. Korkacak bir durum yok" dedi.

180 kilometrelik hat
2003'ten beri İstanbul'un nüfusunun 1 milyon kişi arttığını ve kentin günlük su tüketiminin 2 milyon metreküp olduğunu söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise "Ciddi bir kuraklık sorunu olmasına karşın İstanbul'da su sıkıntısı yok. Ama kesinlikle tasarruf etmek zorundayız. Geleceğe ilişkin yatırım çalışmaları yürütüyoruz" dedi. Melen içme suyunun Sakarya'dan İstanbul'a taşınacağını söyleyen Topbaş, "Bu su, iklim özellikleri farklı bir yerden getiriliyor. Bu nedenle İstanbul'un sigortası niteliğinde olacak" dedi.

Projenin yürütücüsü Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu ise 172 milyon YTL'si Boğaziçi Geçiş Tüneli olmak üzere, toplam proje maliyetinin 700 milyon YTL olduğunu kaydetti. Projenin 180 milyon YTL'si ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce karşılanacak. Melen suyu, Sakarya'dan İstanbul'a 180 kilometrelik boru hattı ile ulaşacak. Bunun 5.5 kilometresi denizin 135 metre derinliğine döşenecek olan Boğaziçi Tüneli'nden oluşacak.

Öte yandan 2009'da İstanbul'un ev sahipliği yapacağı 5. Dünya Su Forumu'nun devir teslim töreni Dolmabahçe Sarayı'nda yapıldı. Türkiye ev sahibi sıfatını Meksika'dan devraldı. İki gün süren Dünya Su Forumu Hazırlık Toplantısı'nda dünya su kaynaklarının verimli kullanımı için alınması gereken önlemler tartışıldı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbullu-sakarya-melenden-su-icecek_52852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!