Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbullu'nun Emlak Avukatı

Ödeme tarihi yaklaşmasına karşın, Emlak Vergisi'nde değer artış oranıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. İstanbul'da ise sorun önemli ölçüde çözüme k

Akşam
1


deme tarihi yaklaşmasına karşın, Emlak Vergisi'nde değer artış oranıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. İstanbul'da ise sorun önemli ölçüde çözüme kavuştu. İstanbul'da bulunan 74 belediye ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) arasında yürütülen görüşmeler sonucunda, 50 belediyede değer artış oranları anlaşmayla sonuçlandı.

İTO, 24 belediyedeki değer artış oranına itiraz etti. Bunların da 15 tanesi ile uzlaşma zemini bulduklarını belirten İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, 'Uzlaşma zemini yakalandı. Eğer ortak nokta bulunursa davamızdan çekiliriz' dedi.

25 milyar harcadık
İstanbul'da yaşanan depremden sonra emlak değerlerinin önemli ölçüde değer kaybettiğini belirten Mehmet Yıldırım, 'Bir de Türkiye'de ekonomik kriz yaşanıyor. Krizle emlak değerleri iyice düştü. Zaten vergi dilimi yüzde 2'den yüzde 4'e artmışken, değer artış oranının astronomik olması mantıklı değil. Yüzde 50 artışa kadar olanları kabul ediyoruz. Ama daha fazla olanlara dava açıyoruz. Bugüne kadar davalar için 25 milyar lira harcama yaptık. Anlaşma olmayan yerler için dava açacağız' dedi. Emlak değer artış oranları, her belediyenin bünyesinde bulunan Değer Komisyonları tarafından belirleniyor. Komisyonda ilgili belediyenin elemanları ile o semtin muhtarı ve İTO temsilcisi bulunuyor. Eğer komisyonda anlaşma sağlanamazsa, soruna İl Kurulu'nda çözüm aranıyor. Bu Kurul'da da çözüm bulunamazsa ilgili mahkemeye gidiliyor. Bu konuda dava açma yetkisi de Odalar'da bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbullunun-emlak-avukati_1677.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • sayin yetkililer, umraniye cakmak'ta bulunan arsami, belediye 1999'da park alani olarak yapilandirmis. arsami ne benim kullanmama izin veriyor nede istimlak ediyor... arsam belediyenin elinde ama vergisi bana geliyor. senelerdirde odemiyorum. ne yapmam gerekiyor.. simdiden tesekkur ederim YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!