Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'u İki Yılda Kurtarırım

Taşıma araçları aynı alanda rekabet ediyor. Aynı hatta hem otobüs, hem tramvay, hem minibüs, hem vapur yerine, imkanları farklı alanlarda yoğunlaştırmalı. Otobüslerle metro gibi bir sistem kurarsınız.

Vatan
İstanbul'u İki Yılda Kurtarırım

b>Taşıma araçları aynı alanda rekabet ediyor. Aynı hatta hem otobüs, hem tramvay, hem minibüs, hem vapur yerine, imkanları farklı alanlarda yoğunlaştırmalı. Otobüslerle metro gibi bir sistem kurarsınız. Az duraklı, biletlerin otobüs duraklarına entegre edilmiş bankolarda halledileceği bir sistem. 30 saniyede bir kaldırırsınız. Bu şekilde, tek istikamette saatte 36 bin yolcu taşırsınız.

Dünyanın önde gelen mimarları 22. Dünya Mimarlık Kongresi için İstanbul'da buluştu. Dün kongrenin ilk günüydü ve ilk günde rekor katılıma ulaştı: 10 bin mimar... İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vali Mumammer Güler ile gün boyu kongreyi izledi. 7 Temmuz'a kadar devam edecek olan kongrenin starları ile İstanbul'u konuştuk. Dünya Mimarlar Birliği Başkanı Brezilyalı mimar Jaime Lerner'den hayli iddialı görüşler aldık..

İstanbul izlenimleriniz?
İstanbul bütünlüklü bir şehir. Her şeye sahip. 26 asırlık mimari var. Harika bir şehir. Beşinci kez geliyorum. Hakikaten çok seviyorum bu şehri. Stratejik ve istekli bir şehir İstanbul.

Sorunları?
Her büyük şehrin hem tüm şehirlerde olan genel problemleri hem de özel problemleri vardır. Ama sorunlar tüm şehirlerde çözülebilir.

İstanbul'un sorunları kolayca çözülebilir nitelikte mi demek istiyorsunuz?
Evet. 2 sene veriyorum İstanbul'un günlük sorunlarının çözümüne.

2 senede iddialı mısınız? Finans nasıl olacak?
Evet. İddialıyım. Finans önemli değil. Önemli olan tasarım. Sorunların çözümü için benimsenecek bir senaryo oluşturmak. Bir işe başlarken onun tüm çözümlerini baştan bilemezsiniz. Tasarlar ve başlarsınız. Süreç yeni çözümleri doğurur.

İyi de, iki yılda trafiğimizi nasıl çözersiniz?
Çok kolay. (Eline kağıt, kalem alıp, bize çizmeye başlıyor) Bir defa İstanbul'da taşıma araçları aynı alanda rekabet ediyor. Bunlar farklı alanlarda iş görmeli. Aynı hatta hem otobüs, hem tramvay, hem minibüs, hem vapur yerine, bu taşıma imkanları farklı alanlarda yoğunlaştırmalı. Otobüslerle yer üstü taşımacalığı metro gibi yapılabilir. Bunun için az duraklı ve içinde bilet satılıp, bilet kontrolü yapılmayan, biletlerin otobüs duraklarına entegre edilmiş bankolarda halledileceği bir otobüs taşımacılığı sistemi oluşturursunuz. 30 saniyede bir kaldırırsınız bu otobüslerden. Bu şekilde, tek istikamette saatte 36 bin yolcu taşırsınız.

48 metrekarede İstanbul
Kongre'nin ilk gününde en büyük ilgiyi Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Standı çekti. Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde "48 Metrekarede İstanbul" adlı stand 800 bin yıl önceki İstanbul'u yansıtıyordu. İstanbul'un 1200'lü yıllardaki görüntüsünü sergileyen dev makette Bizans Hipodrumu, Kral Yolu ve Darphane vardı.

Safiye Usul

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulu-iki-yilda-kurtaririm_29878.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!