Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Arka Bahçesi Düzce'de 5084 Mutluluğu

'Teşvik yasası'nı İstanbul'a yakın olduğu için en iyi kullanan illerden Düzce'de 10 bin kişiye istihdam kapısı açılabilecek. 65 fabrikaya yer sağlanan kentte işsizlik azalacak.

Radikal Gazetesi/Adil KÜÇÜK
İstanbul'un Arka Bahçesi Düzce'de 5084 Mutluluğu

stanbul'un arka bahçesi konumundaki Düzce, teşvikten en çok yararlanan illerden birisi olarak dikkat çekiyor. Teşvik kapsamına alındıktan sonra 65 yeni yatırım çeken kentte 380'e yakın sanayiciye ise arsa bulunamadığı için geri çevrilmiş. "Dereye yakın olan balık tutar" diyerek kentin ekonomik durumunu özetleyen Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Büyük, 2004 yılına kadar dokuz ana sektörde 251 firmanın 15 bin 137 kişiyi istihdam ettiğini belirtip, teşvikli yatırımlar tamamlandığında sayının 25 bine ulaşacağını söyledi.

Önemli miktarda yatırım çekilmesie rağmen Düzce olarak 5084 Sayılı Yasa'dan memnun olmadıklarını anlatan Metin Büyük de bu işin doğrusunun sektörel ve bölgesel teşvikten geçtiğini vurguluyor. Hükümetin yanlışta ısrar ettiğini dile getiren Büyük şöyle konuşuyor: "Biz her gün İstanbul'dan gelen iki-üç sanayiciyi geri çevirmek zorunda kalıyoruz.

Ama diğer taraftan Ağrı'ya, Muş'a, Hakkâri'ye kimse gitmiyor. Gitmesini de beklemek yanlış olur. Bütün ticaret İstanbul'da dönüyor. Yatırımcı da haklı olarak İstanbul'a en yakın yerde bulunmak istiyor. Elimizde üçüncü bir organize sanayi bölgesi açacak yer yok. Düzce'ye de, Ağrı'ya da aynı teşviki verirseniz tabii ki Ağrı'ya kimse gitmez. Durum böyle olunca bu teşvikler bazı iller için cezalandırmaktan başka işe yaramadı. Eşit şartlarda olmayan yarış yapıldı ve bazıları yarışı baştan kaybetti. Örneğin, Düzce'ye yüzde 20 teşvik veriyorsanız Hakkâri'ye, Muş'a yüzde 80, Yozgat'a yüzde 70, Ordu'ya yüzde 50 oranında teşvik vermelisiniz ki oralara da yatırım gidebilsin. Bir de bunu nereye istersen istediğin yatırımı yap mantığından kurtarmak gerekli. Erzurum'da ne olur, Bitlis'te ne olur, önce bunları belirleyip o yöreye uygun yatırımı yaptırmalısınız."

'Bir değil üç verseniz de olmaz'
Teşvik yasasını iyi kullanan illere bakıldığında hepsinin bir yerin arka bahçesi olduğunun görüleceğini sözlerine ekleyen Büyük, "49 ilde uygulanan 5084 sayılı yasa, en çok Düzce, Uşak, Sivas, Osmaniye'ye yaradı. Neden böyle olduğuna gelince, Düzce İstanbul'un arka bahçesi, Uşak İzmir'in, Osmaniye'de Adana'nın arka bahçesi. Bu nedenle herkes buraları tercih etti. Siz Bitlis'e bir değil üç teşvik bile verseniz çok anlamı olmaz yine bu insanlar Bitlis'e gitmez" diye konuştu.

'Nitelikli elemana ihtiyaç var'
Düzce'de yaklaşık 5 bin kişinin işsiz olduğunu da sözlerine ekleyen Büyük, aslında bu rakamın gerçeği yansıtmadığını belirterek işsiz sayısının daha az olduğunu savunuyor: "Bizde çalışanların bir kısmının bile İş Kurumu'nda başvurusu var. Belki daha işi iş bulurum diye kaydını sildirmiyor. Bunları da hesaba katarsanız işsiz sayısı daha aşağıda. Şimdi fabrikalarımız hızla tamamlanıyor. Bu yıl hepsi bitmezse bile önümüzdeki yılın ortalarında hepsi açılacak. O zaman işgücü ihtiyacımız olacak. Kentte hiç işsiz kalmayacak. Buranın tarım memleketi olduğunu da unutmamak gerekir. Ağustos ayında fındık zamanı geldiğinde işçi işi bırakıp tarlasına gitmeye kalkacak. Mevcut işsizler de yeni yatırımları doldurmaya yetmiyor. Bu, Düzce'nin bir süre sonra nitelikli işgücü olacağının önemli göstergesi."

'Çok üretir, çok satarız'
2000 yılında sadece 78 milyon 500 bin dolar ihracat yapılabilen Düzce'nin 2007'de bu rakamı 500 milyon dolara çıkaracağını da ifade eden Büyük sözlerini şöyle sürdürüyor: "İhracatımız 2001 yılında 158 milyon 500 bin dolar, 2002'de 222 milyon dolar oldu. 2003 yılında tekrar 151 milyon dolara kadar gerileyen ihracat 2004 yılında 317 milyon dolara çıktı. 2005 yılında ise 277 milyon dolar oldu. Bu yıl ki hedef ise 500 milyon dolar. Bölgede arazi tahsisi gerçekleştirilen 66 firmanın 26'sında üretime başlandı. 13 firmanın ise inşaatı tamamlandı makineleri monte ediliyor. Yakın gelecekte bunlar da üretime başlar. 16 firmamız da proje aşamasında. 10 firmamız da temel ya da zemin kat durumunda. Şu ana kadar üretime başlayan 26 firmanın sağladığı istihdam ise yaklaşık 2 bin 500 civarında."

'İşsizlik korkusu bitti kentleşme korkutuyor'
İşsizlik ve yatırım sorununu 5084 sayılı 'teşvik yasası' sayesinde çözmeyi başaran Düzce'nin önünde duran en büyük sorun ise düzgün bir kentleşme sağlamak. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Büyük, büyük yatırımlar nedeniyle konut açığının oluşacağını, Düzce'nin şehirleşmesinin de hızlı olacağını ifade ederek bu konuda şunları anlatıyor:

"Sinemalara, alışveriş merkezlerine sosyal tesislere ihtiyacımız olacak. Belki biz alıştık ama dışarıdan gelen misafirlerimiz Düzce'nin çarpık yapılaşmasını fark ediyor. Burada kent olarak yapmamız gereken en önemli şey, iyi planlanmış bir kent planı oluşturmak ve uygulamaya koymak. Eğer bu hızlı gelişim sürecinde çarpık yapılaşmaya izin verilirse, önümüzde uzun yıllar aşılamayacak bir sorun yumağı oluşur. Şimdi Düzce'nin küçük olması nedeniyle bu sorunu aşma şansımız var. Şehirleşmenin sorunlarının yanı sıra faydaları da olacak. İnşaat sektörünün gelişmesi yeni istihdam alanları da ortaya çıkaracak. Biliyorsunuz 42 sektörü hareketlendiren inşaat, esnafın da hareketli günler geçirmesine yardımcı olacak."

Köylere bile fabrika kuran sanayiciler var
Yatırımcılar için cazibe merkezi olan Düzce'nin köylerinin bile ufak atölyelerle dolduğunu hayretler içinde gördüklerini anlatan Metin Büyük, "Şehirde yatırım yapacak başka için arazi kalmayınca İstanbul'daki tekstil atölyeleri köylerin yolunu tuttu. Köyde arazi ucuz olduğu için fabrikasını buraya kuruyor. Şehirde işçi bulmanın zorluğunu da hesaba katarak o köyden işçisini alıyor. Daha sonra bize müracaat oluyor.
Eğer durumu uygunsa yasanın getirdiği kolaylıklardan da faydalanıyor. Bugünlerde hangi köye gitsem ya fabrika kurulmuş, ya da temelleri atılmış. Bu durum Düzce için sevindirici. Fakat adaletli düşünmek gerekirse; bizim köylerimiz bile fabrikayla dolarken, bazı illerimize hiç kimse yatırım yapmıyor. Bu da bizi üzüyor" diye konuştu.

Teşvik yasası kapsamında arazi tahsisi yaparken, yatırımın kısa sürede tamamlanmasına, fazla istihdam yaratmasına ve çevreyi kirletmeyecek yatırım olmasına önem verdiklerini ifade eden Büyük, "Sadece sanayi kenti olmak istemiyoruz. Tarımdan vazgeçemeyiz. Bunun için de çevreyi kirletip tarım silahımızı bırakmak istemiyoruz" dedi.

Ferolli'den 200 kişiye istihdam
Düzce'de yatırım yapma şansı yakalayan firmalardan birisi olan
İtalyan ısıtma ve iklimlendirme şirketi Ferroli, 2006 Aralık ayında 30 milyon avroluk fabrikanın temelini attı. Düzce'nin ikinci Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan fabrika tamamlandığında ürünlerinin yüzde 75'i ihraç edilecek. Ferolli'nin bu yıl içinde tamamlanması planlanan Düzce fabrikasında en az 200 kişi istihdam edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-arka-bahcesi-duzcede-5084-mutlulugu_51536.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!