Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’un Dikilitaşları Restore Ediliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un tarihî eserlerinden Dikilitaş, Kıztaşı ve Burmalı Sütun’u restore ediyor.

Zamanstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un tarihî eserlerinden Dikilitaş, Kıztaşı ve Burmalı Sütun’u restore ediyor.

İstanbul’un üç bin yıllık tarihinin bin 500 yıllık bölümüne şahitlik eden bu üç eserin restorasyon ihalesi yapıldı. Büyükşehir, Çemberlitaş’taki restorasyon çalışmalarının ardından Sultanahmet’teki Burmalı Sütun ve Dikilitaş ile Fatih’teki Kıztaşı’nı da restore etmek için çalışma başlattı.

Eserlerin restorasyonu ile ilgili ihale Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından yapıldı. Teklifler değerlendirildikten sonra belirlenecek olan firma, çalışmalara önümüzdeki günlerde başlayacak. İhale çerçevesinde, Fatih’teki Kıztaşı’nın restorasyonu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nca onaylanan projeye göre yapılacak. İstanbul’un tarih boyunca yaşadığı depremlerden zarar gören ve yıkılma tehlikesi bulunan 17 metre yüksekliğindeki Kıztaşı için statik önlemler alınacak ve çürüyen çemberi değiştirilecek. Ayrıca taştaki zedelenmeler giderilecek, çatlaklar doldurulacak ve genel bir temizlik yapılacak.

Sultanahmet Meydanı’ndaki Burmalı Sütun bronz olduğu için sadece mekanik temizliği yapılacak ve demir korkulukları tamir edilecek. Yine Sultanahmet’teki Dikilitaş’ın da temizliği gerçekleştirilecek ve etrafındaki korkuluklar ile taşların onarımı gerçekleşecek. Her üç eser de İstanbul’un üç bin yıllık tarihinin 1.500 yıllık bölümüne şahitlik etmiş durumda. Kıztaşı, 452 yılında Bizans döneminde dikildi ve ismini de kaidesinde çelenk taşıyan zafer tanrıçası figürlerinden aldı. Yılanlı Sütun olarak da bilinen Burmalı Sütun, 4. yüzyılda İstanbul’a getirildi. Dikilitaş ise, 390 yılında dönemin Bizans imparatoru tarafından Mısır’dan getirilerek İstanbul’a dikildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-dikilitaslari-restore-ediliyor_26523.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!