Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Tarihi Ayağa Kalkacak

İstanbul'un 2010 yılı Kültür Başkenti hazırlıkları kapsamında Kubbealtı ve Adalet Kulesi'nin restorasyon çalışmalarında konuşan Bakan Atilla Koç, "Binlerce eseri yeniden ayağa kaldırıyoruz" dedi.

Yeni Şafak Gazetesi
İstanbul'un Tarihi Ayağa Kalkacak

stanbul'un 2010 yılı Kültür Başkenti hazırlıkları kapsamında Kubbealtı ve Adalet Kulesi'nin restorasyon çalışmalarında konuşan Bakan Atilla Koç, "Binlerce eseri yeniden ayağa kaldırıyoruz" dedi.

2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti hazırlıkları kapsamında Topkapı Sarayı Müzesi'ndeki çeşitli mekan ve binaların restorasyon çalışmalarının başlandığı törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, hiçbir zaman umudunu kaybetmediğini ve her zaman çevresine umut aşılamaya çalıştığını ifade ederek, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklarda yaşayan insanların bunun hakkını verdiğini söyledi. Koç, bakanlığının yaptığı çalışmaları anlatarak, bu çalışmalar sırasında karşılaştıkları çeşitli güçlükleri ve personel yetersizliğinden yaşadıkları zorlukları dile getirdi.

Sadece Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait eserlerin değil, Urartu, Frigya gibi Anadolu'da yaşamış bütün medeniyetlere ait eserleri ayağa kaldırmaya çalıştıklarını kaydeden Bakan Koç, 'Binlerce eseri yeniden ayağa kaldırıyoruz. Kendi eserlerimizi ve güzelliklerimizi ortaya koymayı hedefliyoruz. Netice turizmimize katkı sağlayacaktır' dedi. Topkapı Sarayı Müzesi'ne büyük önem verdiklerini ifade eden Koç, sadece buradaki eserlerin seyredilmesinin değil, mimarisinin de fark edilmesini sağlamak istediklerini söyledi.

Vefa Sadece Semt Adı Değil
Bakan Koç, Türkiye'nin var olan güzelliklerini hissettirmeye çalıştıklarını dile getirerek, 'Bu toprakların insanlarının hepsini seviyoruz. Bu vefa ile izah edilebilir. Vefa sadece İstanbul'da bir semtin adı değil, medeniyetimizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bizim medeniyetimiz vefanın, sadakatin kutsallaştırıldığı bir medeniyettir. İki gün önce Hrant Dink kardeşimizi menfur bir saldırıyla kaybetmiş ve toprağa vermiş bulunuyoruz. Bütün Anadolu ve özellikle İstanbul'un O'nun cenazesine gösterdiği vakur davranışı önemsiyoruz. Bu toprakların insanlarına karşı sevgimiz, saygımız olduğunu belirtmek istiyorum' dedi.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ve çok sayıda davetli katıldı.

25 Bin Eser İstanbul'da
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, dün ayrıca, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından CNR Expo'da düzenlenen "Travel Turkey 2007 Fuarı"nın açılışına katıldı. Açılışta , kültür varlıklarına yönelik envanter çalışmasının tamamlandığını belirten Bakan Koç ,” Yurt genelindeki 120 bin eserden 25 bini İstanbul'da yer alıyor. Yani kültür varlıklarımızın tescili yapılmıştır. Bugüne kadar yapılmayan bir şeydi bu" dedi. Koç, bu yıl tanıtım bütçesinin geçen yılın iki katı olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin tanıtım filmlerinin dünya medyasında dönmeye başladığını hatırlattı. Koç, bu yılın 2005'ten dahi iyi olacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-tarihi-ayaga-kalkacak_51206.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!