Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Taşı Toprağı Yabancılar İçin De Altın

2007 Avrupa Emlak Raporu'nda İstanbul, Avrupa'nın en çok büyüme vaadeden pazarı seçildi. İstanbul, riske göre kazanç sıralamasında da 2006'ya göre 8 basamak yükseldi.

Sabah Gazetesib>Urban Land Institue (ULI) ve PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından hazırlanan '2007 Avrupa Emlak Raporu (Emerging Trends in Real Estate Europe 2007)'nun sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, İstanbul, Avrupa'nın pek çok gözde şehrini geride bırakıp 'gelişme vadeden piyasalar' listesinden bir numara oldu. 400 Avrupalı gayrimenkul uzmanının katılımı ile gerçekleştirilen raporda inşaat açısından en çok gelir vadeden ve fırsat sunan Avrupa şehri seçilen İstanbul'un, 2006 yılında 5.8 olan puanının 6.74'ye yükseldiği gözlendi. Katılımcılar İstanbul'un son yıllardaki ilerlemesine bağlı olarak kenti en çok gelişme vaadeden şehir olarak değerlendirirken, İstanbul gayrimenkul almayı düşünenler için de öncelikli tercihler arasında yer aldı.

Aşırı İyimser Olmayın

Raporda en fazla büyüme vaadeden şehirler sıralamasında birinciliğe yükselen İstanbul, 'riske göre kazanç' sıralamasında da geçtiğimiz yıla göre 8 basamak yükselerek 11'inci sıraya yerleşti. Rapora göre, İstanbul toplam getiride 'iyi' öngörüsüyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birinci olurken, risk sıralamasında da 'orta' ile 26'ncı sıradan 21'inci sıraya geriledi. Kent, kira artışında 4'üncü, arz talep dengesinde 2'nci, gelişmede ise ilk sırada yer aldı. Ankete katılanların yüzde 68.9'u İstanbul'da ofis, yüzde 56'sı ticari gayrimenkul ve yüzde 48.9'u ise sanayi gayrimenkulü alınmasını önerdi. Uzmanların İstanbul konusunda genel görüşü ise "İstanbul önümüzdeki 10 yılın yıldızı olacak" şeklinde iletildi. Raporun sunumundan önce bir konuşma yapan Urban Land Institue (ULI) Avrupa Başkanı ve Corio Üst Yöneticisi (CEO) Jan De Kreij, gelecek 3 yılda Türkiye'ye yarım milyar Euro'luk yatırım yapacaklarını belirterek şunları söyledi: "Emlak sahipleri 'ağacın sürekli büyüyeceğini' düşünüyor. Ülkeniz de kendini pazarlama başarısını sağladı ancak Türkiye'de aşırı bir iyimserlik hakim. Bunun yanlış olduğunu söylemiyorum ama riske de bakmalısınız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-tasi-topragi-yabancilar-icin-de-altin_52102.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!