Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un Trafiği Avrupalı Uzmanı Afallattı

Türk ve Avrupalı uzmanlar Inter-Trafik Fuarı'nda, İstanbul'un trafik sorununa çözüm arıyor. Avrupa Birliği Ülkeleri Kent Trafik İşletmeciliği Polis'in başındaki isim olan Sylvain Haon ile CNN TÜRK ekibi İstanbul trafiğine çıktı.

Milliyet Gazetesi/Deniz KİLİSLİOĞLUürk ve Avrupalı uzmanlar Inter-Trafik Fuarı'nda, İstanbul'un trafik sorununa çözüm arıyor. Avrupa Birliği Ülkeleri Kent Trafik İşletmeciliği Polis'in başındaki isim olan Sylvain Haon ile CNN TÜRK ekibi İstanbul trafiğine çıktı.

Haon, Avrupa'daki birçok metropolde ulaşım sorununu çözen uzmanlardan biri ve Avrupa'nın 17 şehrinde yerel taşımacılık için politikalar geliştiriyor. Onun ve arkadaşlarının önerileri, Barcelona'dan Londra'ya birçok metropolü daha yaşanabilir hale getirdi.

Daha önce birkaç kez İstanbul'a gelen Haon hala trafikteki karmaşayı anlamakta güçlük geçiyor. Haon'u en çok şaşırtan ise minibüs ve otobüslerin yarattığı karmaşa. Haon, "İstanbul'un trafiğine baktığım zaman gördüğüm şey karışıklık. Şehri çok iyi tanımadığım için neden kaynaklandığını anlayamıyorum ama İstanbul çok büyük bir şehir. Birçok sorunun yanında, nüfus artışı ve göçün ulaşım sistemi üzerinde büyük baskısı da olduğunu söylemek gerekir" dedi.

'Çözüm İstanbul'a uygun olmalı'
Haon'a göre İstanbul için çözümü dışarıda aramak yanlış, çözüm İstanbul'un kimliğine uygun olmalı. "Her şehir kendi ihtiyacına, yapısına göre bir trafik yönetim şekli belirlemeli" diyen, Haon, "Barcelona'daki ya da Londra'daki sistemi buraya getirmek yanlış olur. Sonuçta Londra'nın ortasından deniz geçmiyor. Oradaki çözümleri birebir İstanbul'a uygulayamazsınız" şeklinde konuştu.

Çözüme ulaşmak için kısa bir süre olsa da Haon'ın birkaç pratik önerisi var. Haon, "Yerel yönetimler toplu taşımayı geliştirmek zorunda. Eğer ofisinize en kısa ve hızlı toplu taşıma ile gidebiliyorsanız, bunu kullanmak gerekir. Alışkanlıkları değiştirmek zorundayız. İkincisi, tüm ışıkların bilgisayarla kontrol edildiği, insanların trafik hakkında anında bilgilendirildiği bir trafik yönetim programı oluşturmalı" dedi.

Sylvain Haon, Boğaz ve Haliç'in iki yakasına bisiklet yolları yapılabileceğini belirtti ve "İnsanlara farklı şekilde hareket edebileceklerini göstermek gerekir" diye konuştu. Haon, şimdilik İstanbul'da bir turist gibi dolaşıp sorunlara dışarıdan bakıyor. Ancak 1 yıl sonra, belediyeye çözüm ortağı olup bir anlamda elini taşın altına sokacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-trafigi-avrupali-uzmani-afallatti_53984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!