Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'un üçüncü köprüsü (2)

Baştan söyleyeyim de yanlış anlama ihtimali ortadan kalksın: İstanbul'a üçüncü ve hatta dört-beşinci boğaz geçişlerinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum, yani köprüye veya diğer geçiş türlerine karşı değilim. Sadece, bu geçişlerin iyi düşünülmesi gerektiğini söylemeye çalışıyorum, çünkü İstanbul'a yeni köprü demek çoğunlukla yeni bir yol sistemi de

Radikal Gazetesi/İsmet Berkanaştan söyleyeyim de yanlış anlama ihtimali ortadan kalksın: İstanbul'a üçüncü ve hatta dört-beşinci boğaz geçişlerinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum, yani köprüye veya diğer geçiş türlerine karşı değilim. Sadece, bu geçişlerin iyi düşünülmesi gerektiğini söylemeye çalışıyorum, çünkü İstanbul'a yeni köprü demek çoğunlukla yeni bir yol sistemi de demek oluyor, bu da İstanbul'un yeni yeni bölgelerinin yoğun yerleşime açılması anlamına geliyor.
Burada tartışmamız gereken şey, bence İstanbul'u, 1950'lerin sonlarında general De Gaulle'ün Paris'e yaptığı gibi sınırlamak mümkün mü değil mi?
Bence mümkün ve mümkün olmanın ötesinde gerekli. Ama Türkiye'nin politikacıları bu seçeneği dile getirseler bile asla uygulamıyorlar. Seçmene en kolay rant dağıtılan, geniş kitleleri zenginlikle ve refahla en kolay tanıştıran yer İstanbul, o yüzden bu kentin ölmesi kimsenin umurunda değil. Oysa, evet abartmıyorum, İstanbul komada ve ölüyor!
Şu anda İstanbul'da üçüncü boğaz geçişi için inşaat çalışmaları sürüyor. Marmaray'ın dört-beş yılda bitmesi ve devreye girmesi umuluyor. Ama deniz altından yapılmakta olan bu geçişi pek çokları saymıyor bile. Onlar köprü tutkusuyla dopdolular.
90'lı yıllarda bir özel şirket tarafından hazırlanan ve Karayolları tarafından da benimsenen bir köprü ve çevre yolları projesi mevcut. Buna göre üçüncü köprü Arnavutköy ile Vaniköy-Kandilli arasına yapılacak. Daha çok mevcut O-1 (eski E-5) yolları kullanılacak ama ekstradan tüneller sistemi inşa edilecek.
Benim bildiğim bir başka projede, birinci köprünün neredeyse bitişiğine bir köprü daha yapılması öngörülüyordu.
Bu iki projenin İstanbul'a nasıl bir rahatlama sağlayacağı belli değil. Biz, İstanbul'da insanlardan çok araçların karşıdan karşıya geçmesini kolaylaştırmayı düşündüğümüz sürece bu köprülerin sayısı daha da artacaktır kuşkusuz.
Burada öncelikleri doğru saptamakta yarar var. Yani, öncelikle şehri sınırlayacağız, nüfusun daha fazla artmasını engelleyeceğiz. Ardından da araçlardansa insanların iki yaka arasında kolay seyahat etmesini sağlamaya çalışacağız.
Eğer bu önceliklerde hemfikirsek, çözümler kolay... Yok bu önceliklerde anlaşamıyorsak, İstanbul'u daha da büyütme ve tamamen öldürme arzusundaysak, sanırım politikacıların bu amaçlar için kimsenin yardımına ihtiyacı olmaz.
Benim tercihim İstanbul'u sınırlamak ve bu kenti akılcı yaşanabilir bir kent haline getirmek. Sanıyorum İstanbulluların ezici çoğunluğu da benim gibi düşünür.
Eğer çoğunluk, şehri daha fazla büyütmemekten yanaysa ve burada hayatı kolaylaştırmak istiyorsa, yapılması gereken iki yaka arasında raylı sistem taşımacılıkta birden fazla alternatif yaratmak.
Bir çözüm, birinci köprünün yıkılıp yerine iki katlı ve raylı geçişi de içeren yeni bir köprü yapılması olabilir. Burada köprünün kapasitesini artırmak önemli, çünkü birinci köprü, kendi çevre yollarında bir şişe boynu gibi. Geniş yollardan geliniyor ama köprüde yol daraldığı için ciddi sıkışma yaşanıyor.
Oysa ikinci köprüden durum tam tersi... İstanbul'dan Anadolu'ya geçerken, daha doğrusu geçtikten sonra yol tıkanıyor, o tıkanıklık köprüyü ve hatta Okmeydanı kavşağına kadar olan bölgeyi etkiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-ucuncu-koprusu-2_58299.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!