Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İşte Barajlardaki Son Durum

İstanbul'da yaşanan kuraklığın ardından barajlarda doluluk oranları geçtiğimiz Ağustos ayında 17.23’e kadar inmişti.

yapi.com.tr
İşte Barajlardaki Son Durum

DHA'nın haberine göre, son yağışlarla tüm barajlardaki su seviyeleri yükselirken, toplam doluluk oranı da yüzde 37.76’ya ulaştı. Ancak baraj seviyelerindeki yükselişe rağmen, doluluk oranı 2009 yılından bu yana alınan Kasım ayı ortalamalarını geçemedi.

Kuraklıktan en fazla etkilenen barajlar arasında yer alan Papuçdere'de doluluk oranı Ağustos ayı sonunda yüzde 0.44 olarak ölçülürken, baraj da kullanım dışı kalmıştı. Aynı tarihlerde Sazlıdere barajında doluluk oranı yüzde 5.8, Büyükçekmece’de yüzde 7.4, Alibeyköy barajında yüzde 12.41, Kazandere barajında yüzde 9.9, Darlık Barajı'nda yüzde 12.11 olarak ölçülmüştü.

Çevresinde orman bulunan barajlar rekor kırdı

Sonbahar yağmurlarının başlamasıyla birlikte barajlardaki doluluk oranları yavaş da olsa her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu konuda en büyük artış ise geçtiğimiz Ağustos ayında susuzluk yüzünden kuruyarak kullanım dışı kalan Papuçdere barajında yaşandı. Barajda daha önce 0.44 olarak ölçülen doluluk oranı şu anda yüzde 83.82 olarak kayıtlara geçti. Aynı bölgede bulunan doluluk oranı yüzde 9.9’a kadar gerileyen Kazandere barajında ise doluluk oranı yüzde 83.58’e ulaştı. İstanbul’un kuzeyinde bulunan bu iki barajdaki rekor su artışı nedeninin çevrelerinin yoğun ormanlarla kaplı olması bu nedenle bol miktarda yağış alması olduğu belirtildi.

Diğer barajlarda da artış var

Yağmurlarla barajlardan da iyi haberler geliyor. Alibeyköy barajında doluluk oranı yüzde 56.97 olarak açıklanırken, doluluk oranları Terkosta yüzde 75.33, Elmalı’da yüzde 47.66 Istarancalar’da yüzde 98,22 olarak kayıtlara geçti.

Artış son 5 yıl ortalamasının altında kaldı

Ancak baraj seviyelerindeki artan su artışına rağmen, doluluk oranının 2009 yılından bu yana alınan Kasım ayı ortalamalarını geçemediği belirtildi. İstanbul barajları kasım ayı ortalamalarında 2009 yılında doluluk oranı yüzde 87.23, 2010 yılında yüzde 71.22, 2011 yılında yüzde 56.18, 2012 yılında yüzde 46.43, 2013 yılında yüzde 39.06 olarak açıklanmıştı.

Barajların halen 62.29'u boş

Yetkililer baraj su seviyelerindeki artışa rağmen, barajların halen 62.24'ünün boş olduğunu belirtilerek vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaları konusunda uyardılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-barajlardaki-son-durum_126487.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!