Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstesek de İstemesek de İnşaat Sektörü Büyüyecek

İMSAD Başkanı Orhan Turan ile 30. Uluslararası Yapı / Turkeybuild İstanbul Fuar'ında inşaat sektörünü ve sektörün sorunlarını konuştuk.

yapi.com.tr/Filiz YAVUZ
İstesek de İstemesek de İnşaat Sektörü Büyüyecek

nşaat sektörü özellikle son iki yılda büyük bir büyüme gösterirken, önümüzdeki süreçte sektörde yaşanan büyümenin duracağı yolunda görüşler ortaya atıldı. Bu görüşlere katılmadığını ve istesek de istemesek de sektörün büyüyeceğini ifade eden İMSAD Başkanı Orhan Turan ile 30. Uluslararası Yapı / Turkeybuild İstanbul Fuar'ında inşaat sektörünü ve sektörün sorunlarını konuştuk.

İnşaat sektörünü kısaca değerlendirir misiniz?
Son iki yılda inşaat sektöründe, yüzde 45 oranında bir büyüme söz konusu oldu. Aslında bir anlamda bu, geçmiş yıllardan bekleyen taleplerin patlaması niteliğindeydi. Bu büyüme önümüzdeki dönemde devam edecek gibi görünüyor. Çünkü Türkiye bir şantiye gibi. Avrupa'da en büyük üçüncü inşaat sektörüne sahibiz. Dünyada müteahhitlik anlamında Amerika ve Çin'den sonra üçüncüyüz. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte de inşaat sektörünün parlak olacağını düşünüyorum. Bence bu sene en fazla büyüyen sektörlerden biri yine inşaat sektörü olacak.

Özellikle 2008'in durgun geçeceği yolunda çeşitli görüşler var...
Hayır, ben bu görüşlere katılmıyorum. İstesek de istemesek de inşaat sektörü büyüyecek. Çünkü bekleyen taleplerimiz var. Genç bir nüfusuz. Dolayısıyla konut ihtiyacımız var. Ekonomimiz hızla büyüyor. Örneğin limanlara, otellere ihtiyacımız var. Çünkü turizm büyüyor.

Önümüzdeki yıllarda da inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin üzerinde bir oranla büyüyeceğini öngörüyorum.

Peki, önümüzdeki süreçte inşaat sektörüne bağlı hangi alt sektörler ön plana çıkacak?
Küresel ısınmadan dolayı yalıtım ve enerji sektörü ön plana çıkacak diye düşünüyorum.

İnşaat sektöründe yaşanan büyümeden ve sektörün başarılarından söz ettiniz. Sektörün sıkıntıları neler?

İstihdamı yoğun bir sektör olduğumuz için en temel sorunumuz nitelikli iş gücü. Kayıt dışı, haksız rekabet ve kalitesiz ürünlerin ithalatı da diğer sorunlarımız.

İMSAD olarak bu sorunlara nasıl çözüm arıyorsunuz?
2006 yılını İMSAD'ın yeniden yapılandırılmasına ayırmıştık. Geçen ay genel kurulumuzu yaptık. İMSAD bünyesinde iletişim, dış ilişkiler, pazarı büyütme ve sektörün sorunların çözümü ile ilgilenecek komisyonlar kurduk. İMSAD olarak bu sorunların üzerine gideceğiz.

Son olarak Yapı Fuarı'nın sektör açısından önemini soralım...
Yapı Fuarı sektörün en iyi fuarı. Fuara yurtdışından ve yurtiçinden yoğun ilgi var. Çünkü Türkiye artık odak noktası haline geldi. Yurtiçinde her tarafın şantiye olduğunu görüyorum. Türkiye kabuğunu kırdı. Türkiye'nin artık bundan sonraki süreçlerde inşaat sektöründe global markalar yaratmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istesek-de-istemesek-de-insaat-sektoru-buyuyecek_53789.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!