Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstikbal mutfak ve banyo sektöründe

İstikbal Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Boydak, İtalyan firması Snaidera ile mutfak ve banyo ürünleri üreteceklerini söyledi. Mobilyadan

İnternet Haber/28.09.2002b>İstikbal Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Boydak, İtalyan firması Snaidera ile mutfak ve banyo ürünleri üreteceklerini söyledi.

Mobilyadan ev tekstiline, çelik telden enerji ve telefon kablosuna, nakliye hizmetinden tekstille ilgili elyaf, sünger üretimine kadar bünyesinde çok çeşitli branşlar bulunduran Türkiye'nin önde gelen endüstri grubu İstikbal, banyo ve mutfak sektörüne giriyor.

Yüzde 30 - 35 panel mobilya üretiminde pazar payları olduğunu hatırlatan Mustafa Boydak, "Mobilya sektörü içinde branş olan banyo ve mutfak alanında yurt dışında bu konuda uzman Shadila ile lisans anlaşması imzaladık. 6 ay içersinde grubumuz banyo ve mutfak alanlarında yatırımlarımız olacak" dedi. Boydak, yurt dışında önemli bir yerlerinin olduğunu belirterek, "Lisanslı üretimler yapıyoruz biliyorsunuz. Faaliyetlerimizi daha değişik platformlarda uluslararası ortaklıklarla devam ettirmeyi planlamaktayız" şeklinde konuştu.

Mobilya üretimi konusunda özellikle döşemelik mobilya olarak dünyada ilk on firma arasında olduklarını hatırlatan Boydak, çok ciddi bir üretim potansiyelleri olduğunu anlattı. Boydak, "Biz Türkiye'de üç tane marka ile faaliyetlere devam ediyoruz. Biliyorsunuz bunlar, İstikbal, Bellona, Hukla markaları. Kablo endüstrisinde mobilya için kullanmakta olduğumuz bir yurtdışı lisans var; Hukla markası. Bu marka, dünyanın önde gelen bir mobilya markası ve bunun yanında yurtdışı, özellikle ABD ve Almanya'da görüşmekte olduğumuz, müşterek çalışmalar içinde bulunduğumuz ve zaman zaman o markaların üretimini yaptığımız firmalar var" dedi.

2001 yılında yaşanan krizden tüm sektörlerin etkilendiğine dikkat çeken Boydak, İstikbal Grubu olarak krizden fazla etkilenmediğini bildirdi. Şu anda uygulanan ekonomik programla beraber son günlerde açıklandığı gibi az da olsa bir büyüme trendi yakalandığı açıklayan Boydak, "İnşallah seçim atmosferi geçtiği takdirde Türkiye istikrarlı bir şekilde yoluna devam edecek. Bizler de reel sektörün temsilcileri olarak tekrar artı büyüme yoluna gideceğiz" diye konuştu.


İhracatın ülke açısından olduğu kadar firmaları açısından önemli olduğunu belirten Boydak, "Her geçen yıl dış satımımızı arttırıyoruz. Özellikle 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz gösterdi ki firmaların rekabet gücü olmalı. Bunu sağlayıcı unsurlardan biri de teknolojik ve ihracata yönelik yatırımlar. Bunlar olduğu takdirde dış etkenlerden etkilenme daha az olur. Firmalar özellikle kriz döneminde alternatif pazarları zorlarsa hayatlarının devam ettirip fazla bir küçülme yaşamaz" dedi.

Satışlarında ihracat paylarını geçen yıl biraz daha arttırdıklarını vurgulayan Boydak, bu trendlerinin devam ettiğini, toplam 50'nin üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını bildirdi. Boydak, "Geçen yıl tekstile yönelik yatırımlarımız oldu. Özellikle Türkiye de kısmen de olsa dar boğaz yaşanan yatak ve yaylı yatak sektörüne yönelik kumaş yatırımımız oldu. Bu grupta bulunduğumuz bölgenin en büyük üreticisi konumuna gelmiş durumdayız. 1999 yılında HES kablo grubumuz bünyesine katıldı. O yıldan itibaren yapılan teknolojik yatırımlar bugün cirosu, ihracatı ve istihdama katkısı ile Türkiye'nin en önemli kablo firması haline geldi" ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istikbal-mutfak-ve-banyo-sektorunde_1898.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!