Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İsveçli IKEA Fiyatıyla Türk Piyasasına Örnek Olacak

İsveçli IKEA Fiyatıyla Türk Piyasasına Örnek Olacak

Radikal
İsveçli IKEA Fiyatıyla Türk Piyasasına Örnek Olacak

b>Türkiye'deki ilk mağazasını 5 Mayıs'ta Ümraniye'de açacak olan IKEA, kaliteli fakat düşük fiyatlı ürünleriyle piyasaya örnek olmayı hedefliyor. IKEA, 2008'e kadar dört mağaza açacak.

İsveçli mobilya ve ev aksesuvarları zinciri IKEA, 2008 yılına kadar Türkiye'de ikisi İstanbul'da birer tane de Ankara ve İzmir'de olmak üzere toplam dört mağaza açmaya hazırlanıyor. Türkiye'deki ilk mağazasını 5 Mayıs'ta Ümraniye'de faaliyete geçirecek olan kuruluş, 45 milyon avro yatırım yaptı. Dünyada franchise sistemiyle mağazalar açan IKEA, Türkiye'de Maya Holding'e bağlı Mapa Mobilya ile ortak. Ümraniye mağazasının 30 bin metrekarelik alan üzerinde faaliyet gösterdiğini ve 450 kişiye istihdam sağlayacağını söyleyen IKEA Türkiye Pazarlama Müdürü Gülden Sincer, "Mağazada 6 bin 500 çeşit ürün satılacak. Diğer şehirlerde açacağımız mağazalarımız da aşağı yukarı bu büyüklükte ve maliyette olacak. 2008 yılından sonra yeni yatırımlar için düğmeye basacağız" dedi.

'Gelişmeler olumlu'
IKEA'nın Türkiye'ye yatırım yapmasında ekonomideki olumlu gelişmelerin etkisi olduğunu belirten Sincer şunları söyledi: "Bunun yanı sıra Türkiye'nin genç nüfusu ve insanların evlerine yatırım yapması da bizim pazara girmemizi sağladı. Türkiye'de IKEA formatında faaliyet gösteren başka bir kuruluş yok. Biz bu nedenle Türkiye'deki mobilya ve aksesuvar ürünleri pazarını büyütmek istiyoruz. Bunu yaparken yüksek kaliteli fakat düşük fiyatlı ürünlerimizle piyasaya örnek olmayı planlıyoruz. Çünkü bir süre sonra tüketici bizde gördüğü kalite ve düşük fiyat konseptini diğer kuruluşlardan da istemeye başlayacak."

Mağazadaki ürünlerini yassı koliler halinde sattıkları ve toptan alım yaptıkları için nakliye ve üretim maliyetlerinin düşük olduğunu ifade eden Gülden Sincer sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'de bir ev eşyası alınır ve uzun yıllar kullanılır. Çünkü mobilya fiyatları yüksektir. Biz bu konuda yeni bir konsept yaratmayı planlıyoruz. Düşük fiyatlı ve kaliteli ürünlerimizle evinde değişiklikler yapmak isteyenlere yardımcı olacağız. Bir eşyanın uzun yıllar kullanılması yerine belirli aralıklarla değiştirilmesinden yanayız. Örneğin bizim koltuklarımızın en büyük özelliği kılıflarının çıkarılıp değiştirilmesi. Bu sayede istenilen renk ve desende günün modasına uygun koltuk yüzü kullanabilirsiniz. Biz IKEA olarak Türkiye'de ev modası yaratmayı planlıyoruz. Yine en büyük özelliğimiz ürünlerimiz sayesinde evlerin dar alanlarını bile kullanılabilir hale getirmek."

Zonguldak'tan arıyorlar
İçerisinde 2 bin 600 ürünün yer aldığı IKEA'nın 2005 yılı kataloğunun dağıtımına 1 Nisan'da başladıklarını ifade eden Gülden Sincer, "Katalog sadece İstanbul'da dağıtılmasına rağmen çok büyük ilgi görüyoruz. Sadece İstanbul'dan değil, Zonguldak'tan bile insanlar bizi arayıp katalog istiyorlar. IKEA Türkiye'de gerçekten tanınan ve bilinen bir marka. İnsanlar katalogdan satışımız olup olmadığını soruyor. Onlara üzülerek katalogdan satış yapmadığımızı, 5 Mayıs'ta Ümraniye mağazamızın açılacağını söylüyoruz. Yurtdışına giden, orada bir dönem yaşamış, ya da tanıdıkları olan insanlar IKEA'yı ve ürünlerini çok iyi biliyor" diye konuştu.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de IKEA'nın mobilyalarının büyük ilgi görmesini beklediklerini vurgulayan Sincer, "Bunun yanı sıra aksesuvarlarımıza da büyük talep olacağına inanıyorum. Çünkü fiyatlar çok uygun. Birçok ürünü cebinizdeki bozuk parayla dahi alabilirsiniz. Dünyada 200'den fazla IKEA mağazası var. Geçen yıl bu mağazaları toplam 400 milyon kişi ziyaret etmiş. Türkiye'de de mağazamızın büyük ilgi göreceğini düşünüyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isvecli-ikea-fiyatiyla-turk-piyasasina-ornek-olacak_26207.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!