Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İtalyan ENİ Firması Türkiye'deki Doğalgaz Dağıtım Ortaklığından Çekildi / Yabancı Firmalarda Proje İptali Başladı

ABD'den ek kaynak gelmemesi nedeniyle ortaya çıkan hayal kırıklığının paniğe dönüştüğünü belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı S

Dünyab>ABD'den ek kaynak gelmemesi nedeniyle ortaya çıkan hayal kırıklığının paniğe dönüştüğünü belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, "Yabancı sermaye hızla Türkiye'yi terkediyor.
İzmir'deki sanayicilerin kurduğu doğal gaz şirketi DODAŞ'ın ortaklık görüşmeleri yaptığı İtalyan ENİ firması savaşı gerekçe göstererek görüşmelerden çekildi" dedi.
Sanayiciler Kulübü'nde basın toplantısı düzenleyen Esen, Türk sanayisini ciddi bir darboğazdan geçtiğini söyledi. İç piyasanın tamamen durduğunu, yabancı yatırımcıların da Türkiye'yi hızla terkettiğini dile getiren Esen, şöyle devam etti:

"İzmir'de doğal gazın kent içi dağıtımını yapmak için biraraya gelen 90 sanayicinin kurduğu şirketin ortaklık görüşmesi yaptığı İtalyan ENİ firması, ortaklıktan çekildiğini açıkladı. İtalyanlar savaş ortamında oluşan belirsizlikten dolayı yatırım kararından vazgeçtiklerini söylediler. Bu projeyi yabancı ortak olmadan başarmak mümkün değil. Bu nedenle sıkıntılı duruma düştük. Ege Serbest Bölgesi'nde yatırım yapan veya yeni yatırım yapmaya hazırlanan yabancı firmalar da bu projelerini iptal ediyorlar."

Her yıl üretimin canlandığı dönem olan Mart ayında Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bütün firmaların düşük kapasite ile çalıştığını, tüm bu olumsuzluklardan ihracatın da etkilendiğini dile getiren Esen, "Yabancı yatırımcıların özelleştirmeye ne şekilde ilgi göstereceklerini görmek için 2 Nisan'da yapılacak Petkim ihalesini beklememiz gerekiyor. Zaten yeterince talep olmazsa ihale kendiliğinden ertelenecek. Petkim özelleştirmesi ciddi bir gösterge olacaktır" dedi.

"Türkiye şamar oğlanı oldu"

Hükümetin yeniden ekonominin dinamiklerini harekete geçirme yönünde adım atmasını isteyen Esen, belirsizliğin büyümeye devam etmesinin sanayicilerin canını sıktığını belirtti. Hükümeti yeterince açık davranmamakla suçlayan Esen, şöyle konuştu:

"AKP Hükümeti'nden yeni bir atılım bekliyorduk. Ancak seçim öncesinden bin beter pozisyona geldik. Bir an önce bu pozisyondan kurtulmalıyız. Hükümet kolaycılığa kaçarak ek kaynak geleceği yönünde kamuoyunda beklentilere yol açtı. Son günlerde yaşadıklarımızla Türkiye şamar oğlanı haline döndü. Hükümet bir an önce savaş sendromundan kurtularak ekonomiye odaklanmalıdır. Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu ile koordinasyonu sağlayarak kamuoyunu aydınlatacak açıklamalar yapmalıdır. Dış politikada adımlar atılmalıdır. ABD ile AB ile ilişkilerimizin hangi yöne gideceğini bilmek istiyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/italyan-eni-firmasi-turkiyedeki-dogalgaz-dagitim-ortakligindan-cekildi-yabanci-firmalarda-proje-iptali-basladi_3783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!