Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İtalyan Kazı Başkanları Tepkili

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, yabancıların yönettiği kazılara 2010’dan başlayarak Türk eşbaşkan zorunluluğu getirmeye hazırlandığını öğrenen İtalyan arkeologlar kaygılı ve tepkili. Bu konuda görüştüğümüz iki İtalyan arkeolog da, öngörülen eşbaşkanlık sistemi gerçekleşirse çalışmalarının çok zorlaşacağını ileri sürüyor, önümüzdeki yıl kazı için

Cumhuriyet Gazetesi
İtalyan Kazı Başkanları Tepkili

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, yabancıların yönettiği kazılara 2010’dan başlayarak Türk eşbaşkan zorunluluğu getirmeye hazırlandığını öğrenen İtalyan arkeologlar kaygılı ve tepkili. Bu konuda görüştüğümüz iki İtalyan arkeolog da, öngörülen eşbaşkanlık sistemi gerçekleşirse çalışmalarının çok zorlaşacağını ileri sürüyor, önümüzdeki yıl kazı için başvurmamayı bile düşündüklerini söylüyorlar.

Hierapolis kazısı başkanlığını on yıldır yürüten Prof. Francesco D’Andria da, İstanbul Küçükyalı kazısı başkanı, Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Alessandria Ricci de, 23 Ağustos günlü Milliyet gazetesinde yayımlanan haberde yazıldığı gibi dünyada hiçbir ülkede yabancıların kazı yapmasına izin verilmediğinin doğru olmadığını belirtiyorlar. İtalyan arkeologlar, haberde yazılanın tersine, İtalya ve Yunanistan’da yabancıların çok sayıda kazı yaptığını, özellikle kendi ülkeleri İtalya’da kazı yapanların milliyetine değil, bilimsel yeterliliğine bakıldığını vurguluyorlar.

Prof. D’Andria, yasa önerisinde her yabancı kazı başkanının yanında bir Türk eşbaşkan olmasının neden öngörüldüğünü anlayamadığını, kazılarında zaten hazır bulunan bir Türk denetçinin yapılan çalışmaları baştan sona denetlediğini söylüyor. Prof. Ricci ise, “Dünyada yabancılara kazı izni vermeyen yalnızca iki ülke var: İran ve Çin” diyor. Prof. Ricci, işi biraz da şakaya vurarak, Suriye’ye gideceğini söylüyor ve orada Bizans uzmanlarına saygı gösterildiğini ekliyor. 1974’te asistan olarak katıldığı Hierapolis kazısında 35. yılını tamamlamak üzere olan Prof. D’Andria ise, bir eşbaşkanla çalışmanın olanaksız olduğunu bir kez daha vurgularken, “Ama ben artık Pamukkale köylüsü oldum, nasıl bırakıp giderim?” diye kaygılanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/italyan-kazi-baskanlari-tepkili_72082.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!