Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İÜ: Asıl Suç Binayı Yanlış Yapanların

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, İÜ Doğal Afetler Kurtarma ve İlkyardım Birimi'yle, Siv

Radikalb>İstanbul Üniversitesi (İÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, İÜ Doğal Afetler Kurtarma ve İlkyardım Birimi'yle, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği ve MTA Sivas Bölge Müdürlüğü elemanlarından oluşan bilimsel araştırma ekibi, Bingöl'deki depremle ilgili yaptığı çalışmayı tamamladı. İÜ'den dün yapılan açıklamada, deprem bölgesinde yıkılan ve ağır hasar gören binalarda beton dökümü, kalitesi, donatılar ve detayların yetersiz olduğu belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi: "Binalarda güçlü kiriş, zayıf ve kısa kolonla yumuşak kat problemi var. En önemlisi, betonarme hesaplarında hata olduğu tahmin edilmekte.
Çünkü binalar basit el hesaplarıyla kontrol edildiğinde bile görülüyor ki, mevcut kesitleri ve geometrilerle taşımaları gereken yükün yarısını dahi taşıyamayacak durumda. Projenin ve hesapların incelenmesi durumunda, yaptığımız bu tahminin ispatlanacağına inanıyoruz. Emniyetli yapı tasarımı için elde gerekli bilgi mevcut olmasına rağmen, bu bilgi uygulamalarda kullanılmamış. Kontrol mekanizmasının bu bölgede de yeterli olmadığı görüldü. Yapının her aşamasında gerekli kontroller yapılmalıdır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/iu-asil-suc-binayi-yanlis-yapanlarin_4205.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!