Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İyileşme Zayıf, Umut Güçlü

Jones Lang Laselle raporuna göre, yatırımcı ve kiracı yıla daha olumlu bir algılamayla başladı. İlk iki aydaki yavaşlamaya rağmen, geçen yılın aynı dönemine göre ocakta yüzde 12, şubatta yüzde 7’lik reel ciro artışları görüldü.

Cumhuriyet Gazetesi
İyileşme Zayıf, Umut Güçlü

Jones Lang Laselle raporuna göre, yatırımcı ve kiracı yıla daha olumlu bir algılamayla başladı. İlk iki aydaki yavaşlamaya rağmen, geçen yılın aynı dönemine göre ocakta yüzde 12, şubatta yüzde 7’lik reel ciro artışları görüldü. 2010 yılının ilk üç aylık döneminde Türkiye’deki perakende, ofis ve lojistik piyasalarını değerlendiren “Jones Lang Lasalle Türkiye Gayrimenkul Piyasası 2010 Yılı İlk Çeyrek” raporuna göre piyasalardaki gelişmeler şöyle:

1- 2010 yılında yatırımcı ve geliştirici algısı, olumlu yönde değişti. Ancak yine de yatırım ve kiracı talebi kriz öncesine dönmedi.

2- Perakendeci talebi arttı. 2009 yılında yaygın olarak kullanılan kira teşvikleri büyük ölçüde sona erdi.

3- Son iki yılda durma noktasına gelen yatırım piyasası, küresel piyasa koşullarının iyileşmeye başlamasıyla birlikte, 2010 yılının ilk çeyreğinde sınırlı da olsa işlem gerçekleştirdi. Düzelen piyasa koşulları nedeniyle yerel mal sahiplerinin gayrimenkul fiyatlarını yukarı yönlü revize etme niyet ve planları, Türkiye piyasasının rekabet avantajını bir nebze daha düşürecek olmasına karşın, 2010 yılının geri kalanında, yatırım piyasasının birkaç işlem daha gerçekleştireceği düşünülüyor. Yıl sonuna doğru perakende ve ofis piyasalarındaki getiri oranları üzerinde düşüş yönlü baskının devam etmesi bekleniyor.

4- 2010 yılının ilk çeyreğinde kiralanabilir alandaki artış, piyasadaki pozitif algıyı desteklemektedir. 2009 yılının ilk çeyreğindeki 33.000 m2’lik kiralanabilir artışa göre, 2010 yılının ilk çeyreğinde 82.000 m2’lik kiralanabilir alan artışı gözlemlenmiştir.

5- 2010 yılının ilk çeyreğinde, İstanbul ve Ankara ofis piyasasına sınırlı sayıda ofis arzı girmiştir. Proje açılışlarındaki ertelemelere rağmen, her iki ofis piyasasında da gelecek arzın yüksek olduğu görülüyor. 2010 ilk çeyreğinde, 2009 yılı ile karşılaştırıldığında, birincil kira oranları sabit kaldı. Fakat 2010 yılının geri kalan kısmında kira oranlarında bir artış bekleniyor.

6- 2010 yılında ekonomi ve ihracat hacminde güçlü bir büyüme beklentisiyle, lojistik piyasasında kiracı talebinin hızlı bir şekilde yükselmesi öngörülüyor.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/iyilesme-zayif-umut-guclu_79050.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!