Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘İyilik Kayaları’ Park Olacak

Muğla’nın Marmaris İlçe merkezinde Kemeraltı Mahallesi’ndeki kayalık ve tepelik alandaki “İyilik Kayaları”, Belediye ve Müze Müdürlüğü’nün orta

NTV-MSNBC
‘İyilik Kayaları’ Park Olacak

uğla’nın Marmaris İlçe merkezinde Kemeraltı Mahallesi’ndeki kayalık ve tepelik alandaki “İyilik Kayaları”, Belediye ve Müze Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla, arkeolojik park haline getirilecek.

İyilik Kayalarını yağmurdan korumak için çatı ve örtü sistemleri yapılacak. Daha sonra kayalığın ışıklandırılması, ardından da bahçe düzenlemesi mayıs ayının sonlarında tamamlanacak.

“İyilik Kayaları”, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun 23 Şubat 2001 tarihinde 285 sayılı kararıyla tescil edildi ve 1. derecede sit alanı kapsamı içine alındı. Tepelik alanı 8 bin 232 metrekare, eteği de 2 bin 100 metrekare alana sahip kayalar, düzenleme çalışmaları tamamlandığında, toplam 10 bin 432 metrekarelik park haline gelecek.
Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun Marmaris Belediye Başkanlığı ile yapılan protokolü gereğince, Marmaris Müze Müdürlüğü denetimi ve gözetiminde, “arkeolojik park” olarak düzenlenmesine karar verilen İyilik Kayalarını yağmurdan korumak için çatı ve örtü sistemleri yapılacak. Daha sonra kayalığın ışıklandırılması, ardından da bahçe düzenlemesi mayıs ayının sonlarında tamamlanacak.

ÖRNEK OLACAK
Marmaris Müze Müdürü Neşe Kırdemir, Antik Fyskos kentinin yerleşim uzantısı olarak gösterilen bölgenin arkeolojik müze haline getirilmesinin, antik kentin açık hava teşhiri olacağını kaydetti. Uygulamanın Muğla’da bir ilk olacağını ifade eden Kırdemir, arkeolojinin turizme katkısının, bu örnekte açık seçik gözlenebileceğine dikkati çekti.
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da bölgenin şimdiki haliyle “çöplük” gibi kullanıldığını, yapılacak düzenlemeyle, kayaların hak ettikleri konuma kavuşacağını kaydetti.

BÖLGEDE NELER VAR?
2001 yılında gün ışığına çıkarılan bölgede sur duvarlarına ait kalıntılara, işlenmiş basamaklara rastlandı. Tepenin güney yamacının mezarlık alanı (nekropol) olarak kullanıldığı kesinleşti ve bu alanda 8 mezar bulunuyor.
Burada yakılan cesetler, pişmiş toprak kaplara (urnelere) konularak kaya içlerine yerleştirilmiş mezarlara bırakılıyordu. Bu mezarların önlerine koruma amaçlı duvarların yapılmış hali günümüze kadar uzanıyor.
Bölgedeki terasların, M.Ö 1. ve M.S. 1. yüzyıllara dayandığı sanılıyor. Mezarların önünde bulunan düzlük alanda yapılan sondajlamada çıkan temel kalıntılarının, M.Ö 4. yüzyıla ait özelliklertaşıdığı, kazılar sonucu bulunan cam parçalarının ise M.Ö 2. ve 3. yüzyıla ait olduğu saptandı.
İyilik Kayalarının, M.Ö 4. yüzyıldan, M.S. 1. yüzyıla kadar geçen süreçte yerleşim gördüğü de gün ışığına çıkarılan bilgiler arasında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iyilik-kayalari-park-olacak_22464.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!