Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzdemir'e 40 Milyon Dolar Yatırımla Kapasite Artıracak

İzdemir'e 40 milyon dolar yatırımla kapasite artıracak

Referans Gazetesib>Şahin-Koç Grubu, geçen ekim ayında İş Bankası'ndan aldıkları İzdemir'e 40 milyon dolarlık yeni bir yatırım yapıp, kapasiteyi 1 milyon 300 bin tona çıkaracak. İzmir Demir Çelik’i (İzdemir) geçen ekim ayında 79 milyon dolara İş Bankası'ndan alan Şahin-Koç Grubu, Aliağa'daki tesislerde 40 milyon dolarlık modernizasyona gidecek. İzdemir Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, 35-40 milyon dolarlık yatırımla kapasiteyi artıracaklarını söyledi.

Fabrikayı 17 Ekim 2005’te bin 10 çalışanı ve yıllık 900 bin ton üretim kapasitesiyle devraldıklarını, fabrikanın 1983'te kurulduğunu ve 1988'de bazı ekonomik nedenlerle İş Bankası’nın yönetimine geçtiğini hatırlatan Şahin, “Fabrika uzun yıllar asli görevi olmayan bir bankanın elinde kaldığı için yenileme ve revizyon çalışmaları çok doğru yapılmamış. Biz günün koşullarına uymak ve modernizasyon için yeni yatırımlar yapıyoruz" dedi.

Şahin, 2006 sonuna kadar kapasitenin artacağını, yıllık 900 bin ton olan kapasitenin 40 milyon dolarlık bir yatırımla 1 milyon 300 bin tona çıkarılacağını kaydetti.

İskenderun'da faaliyet gösterdiklerini ve sanayicilikte 35 yıldır hizmet verdiklerini belirten Şahin, “İzdemir’in alınmasıyla ilgili görüşmelerimiz 2.5 yıl sürdü. Son 7 ayda eskiye oranla üretim ve satışlarımızda bir artış eğilimi var. Önce İzmir’deki birinci işimizin sonuçları bir ortaya çıksın. İmkânlar ve İzmir’de neler yapılabileceğini gördükten sonra 30-35 yıldır ticaretin ve sanayinin içinde olan bir kişi olarak imkânlar ve bizim ekonomik konumumuz çerçevesinde yeni yatırımlar mutlaka yapılacaktır" dedi.

Mittal'in kardeşleri vazgeçti
İzdemir'in satışında, İş Bankası ile ilk anlaşmayı Erdemir'e de talip olan dünya çelik devi Lakshmi Mittal'in kardeşlerine ait olan Global Steel Holdings imzalamıştı. Ama Mittal Steel ile organik bağı bulunmayan Global Steel Holdings, İzdemir'in yüzde 54.68'lik hissesini almak üzere yaptığı anlaşmayı tek taraflı sona erdirdi. Bunun üzerine yeniden devreye giren Şahin-Koç Grubu, İş Bankası’nın elindeki çoğunluk hisselerini 79 milyon dolara satın aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izdemire-40-milyon-dolar-yatirimla-kapasite-artiracak_45828.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!