Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İzmir'e Olimpiyat Makyajı

İzmir' e Kent Korulukları Geliyor

Şu ana kadar İzmir'e 1 milyona yakın ağaç diken İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent içinde koruluklar oluşturacak. Su taşkınlarını önlemek ve

Yeni Asırb>Şu ana kadar İzmir'e 1 milyona yakın ağaç diken İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent içinde koruluklar oluşturacak.

Su taşkınlarını önlemek ve diğer yandan da suyun düzenli akmasını sağlamak amacıyla kent genelinde koruluklar oluşturacaklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Kente akciğer oluşturabilmek amacıyla bulabildiğimiz her boş yere ağaç dikip yeşil dokuyu yakalayacağız. Bu projeyi sadece kent merkezinde değil Büyükşehir Belediye sınırlarına yeni katılan ilçe ve belde belediyelerin sorumluluk alanları içinde de hayata geçireceğiz" diye konuştu.

Her taraf orman
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin yeşil dokusunu güçlendirmeye yönelik çalışmalara hız verdi. Bu amaç doğrultusunda, gelişmiş büyük kentlerde önemli işlevler gören 'Kent Ormanları' İzmir'de de yaşama geçirilecek. Hazırlanan proje kapsamında Oyunlar Köyü'nün site alanlarında da küçük koruluklar yaratılacak. Kentin yeşil ile donatılması çalışmaları daha sonra Balçova, Bornova Evka-3, Evka-2, Evka-5, Evka-6, Harmandalı ile Egekent'in doğu ve güney kesimlerinde kurulacak koruluklarla devam edecek. Bu amaçla, şu ana kadar, Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı fidanlıklardan ve yapılan ihalelerle özel sektörden 200 binin üzerinde ağaç alımı gerçekleştirildi.

Oyunlar Köyü'ne de
Oyunlar Köyü'ndeki site ortak alanları da ilk etapta gerçekleştirilecek ağaçlandırma çalışmaları kapsamına alındı. Oyunlar Köyü'ne 10 bin 250 adet ağaç dikilecek. Bu ağaçlar arasında sedir, zeytin, ladin, fıstık çamı, çınar, servi, mazı gibi türler bulunuyor. Oyunlar Köyü'nde oluşturulacak korulukların kenarları ile site girişleri, refüjler ile yol kenarları görsel zenginlik sunan, renkli ve çevreye güzel kokular yayan çalı grubu bitkiler ile donatılacak. Bunun için 64 bin 500 adet bitki kullanılacak. Ayrıca Oyunlar Köyü'nün bulunduğu bölgede imar planlarında 'Ağaçlandırma Sahası' olarak belirlenen alanlar da çalışmalar kapsamında ağaçlandırılacak. Her iki alanda uygulanacak bitkilendirme ve ağaçlandırma projeleri ağustos ayında yapılacak olan 23. Dünya Üniversite Yaz Oyunları'na yetiştirilecek.

Geniş yapraklılar
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce 'Kent korulukları' oluşturmak için belirlenen alanlara geniş yapraklı büyük orman ağaçları dikilecek. Koruluklara, aralarında çınar, kestane, akçaağaç, karaağaç, amber ve Anadolu Sığla Ağacı'nın da bulunduğu 50'den fazla tür ve cinsten ağaç dikilmesine özen gösterilecek. Dikim için, boyutları 3.5 metre ile 10 metre arasında gelişmiş fidanlar tercih konusu olacak. Böylece, geniş yapraklı ve gelişkin bu ağaç türleri ile koruluklar kısa sürede ortaya çıkarak, İzmirliler'in piknik için kullanabileceği alanlara dönüşecek.

Kentin akciğerleri
Bir yandan kent genelinde boş bulunan alanlarda yeşil dokunun arttırılması ve vatandaşların kullanımına yönelik düzenlemeler devam ederken, diğer yandan da Oyunlar Köyü'nden sonra Balçova, Bornova Evka-3 sırtları, Evka-2, Evka-5, Evka-6 ve Harmandalı ile Egekent'in doğu ve güney kesimleri koruluk ve küçük orman alanı olarak düzenlenecek. Proje kapsamında İzmir'in çeşitli semtlerinde bulunan büyük siteler ile değişik ilçelerine yayılan toplu konut alanları da ağaçlandırma kampanyasına dahil edilecek. Gerçekleştirilecek ağaçlandırma çalışmaları ile İzmir'de 'akciğer' görevi görecek çok sayıda küçük küçük koruluklar oluşturulacak. Böylece kent genelinde kişi başına düşen yeşil alan miktarının da artırılması sağlanmış olacak. Artan yeşil oranı ile hem kent nefes alabilecek hem de vatandaşların nefes alabilecekleri, günübirlik piknik ve dinlence alanlari oluşturulmuş olacak.

1999-2004 arasında nereye ne kadar ağaç dikildi?
* Bornova Laka Deresi sırtları: 340 bin ağaç
* Buca Kaynaklar kampüsü: 21 bin ağaç
* Çiğli Arıtma Tesisi: 25 bin ağaç
* Çiğli Evka2: 10 bin ağaç
* Çiğli İzkent: 25 bin ağaç
* Çiğli Koop: 11 bin ağaç
* Gaziemir Tahtalı Barajı: 300 bin ağaç
* Karşıyaka: 16 bin ağaç
* Poligon Deresi: 111 bin ağaç


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-e-kent-koruluklari-geliyor_23088.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!