Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Enternasyonal Fuarı' na Yoğun İlgi

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), 27 Ağustos - 5 Eylül 2004 tarihleri arasında 73. kez kapılarını açtı. Türkiye'nin ilk ve sürekliliği olan tek

yapitr/Murat UYMUŞLAR
İzmir Enternasyonal Fuarı' na Yoğun İlgi

b>İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), 27 Ağustos - 5 Eylül 2004 tarihleri arasında 73. kez kapılarını açtı. Türkiye'nin ilk ve sürekliliği olan tek uluslararası organizasyonu İzmir Enternasyonal Fuarı, "Gençlik ve Gelecek" konsepti çerçevesinde ticari, kültürel ve sanatsal katılım ve etkinliklere sahne oldu.

Bu sene 10 gün süren İzmir Enternasyonal Fuarı'nı, 9 günde 1.465.200 kişi ziyaret etti. Geçtiğimiz sene 15 gün süresince 1.366.971 kişi İEF'yi ziyaret etmişti.

İzmir Enternasyonal Fuarı'nın son gün geliri, her sene olduğu gibi yine Barbaros Çocuk Köyü'ne bağışlanacak.

Bu sene Yeni Fuar Alanı'nın hizmete girmesi ile toplam 77.756 metrekare alan üzerinde 1158 firmanın katılımı ile gerçekleşen İzmir Enternasyonal Fuarı'na, bu yıl 60 ülkeden, ticari bazda ise 37 ülkeden 325 yabancı firma katıldı.

Delegasyon olarak yoğun ziyaretlerin gerçekleştiği İzmir Enternasyonal Fuarı'nı, fuar sırasında; Ukrayna Ekonomi ve Avrupa Birliği ile Entegrasyon Bakanı MYKOLA DERKACH, Tataristan Ticaret Bakanı HAFİZ SALİKHOV, 40 kişilik bir heyet ile ziyaret etti ve katılım yapan ülke standları ve firmalar ile görüşmelerde bulundu. Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen de İzmir Enternasyonal Fuarı'nı ziyaret ederek, 73. yıllık bir organizasyon olan İEF'nin önemine işaret etti.

Geçmişten bugüne; ülke ekonomisinin, teknolojisinin ve dış ilişkiler yapısının aynası olma misyonunu üstlenen İzmir Enternasyonal Fuarı, önceki yıllardan farklı olarak, yurtdışındaki genel ticaret fuarları örneğinde olduğu gibi 10 gün sürdü. 1980'lere kadar İEF tek fuar iken, gelinen noktada her sektörün yıl içerisinde, yurtiçinde ve yurtdışında katılmak zorunda olduğu birçok ihtisas fuarının bulunması ve firmaların uzun süren fuar dönemi nedeniyle, gerek maliyetleri gerekse işgücü ve zaman açısından sorunlar yaşaması nedeniyle İEF'nin süresi kısaltılarak, günün koşullarına uyması sağlandı.

Onur Konuğu Ülke Rusya Federasyonu

73. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın Onur Konuğu Ülkesi olan Rusya Federasyonu'ndan fuara katılan 53 firma, Türkiye'deki firmalarla buluşma ve ticari bağlantı kurma şansı buldu. İki yıldan bu yana Onur Konuğu Ülke olarak İEF'ye katılması konusunda görüşmeler yapılan Rusya, İzmir Enternasyonal Fuarı'na önce Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) adıyla sonra da Rusya Federasyonu olarak, toplam 53 kez katıldı. Rusya Federasyonu, İEF'ye en fazla katılan ülkeler arasında Almanya, İtalya, İngiltere ve Macaristan'dan sonra 5. sırada yer alıyor.

Akaryakıt üretim, gıda ve gıda sanayi, otomotiv sanayi, elektro mekanik su arıtma, hassas cihaz rulmanları, akaryakıt ve gaz tesis inşaat proje firmaları, makine inşaat teknolojileri, kilitleme sistemleri, yol makineleri üretimi, ekmek ve hamurlu mamul üretimi, tekstil ürünleri, meteoroloji araçları üretimi, soğutucu üretimi, inşaat malzemeleri üretimi, kaynak elektrot üretimi, otomobiller için özel mekanizma üretimi, çocuk giysileri, HI-TECH ekipman geliştirme ve üretimi, fan ekipmanları üretimi, elmas parlatma ekipman ve aksesuarları, sentetik kauçuk, otomotiv yan sanayi ve iş makineleri, Rusya Federasyonu'nun ağırlıklı olarak katıldığı ürün grupları arasında.

Rusya Federasyonu, yoğun ticari katılımın yanı sıra, kültürel ve sanatsal etkinlikleri ile de, kendi kültürünü Türkiye ve dünyaya tanıtma şansı buldu. Volga Bölgesi folklorik dans gösterisi, halk şarkıları ve geleneksel Rus kıyafetlerinin tanıtılacağı bir defile ile fuar süresince her akşam katılımcı ve ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Toplam 1.158 Katılımcı Firma ve 77.756 Metrekare Tahsis Alanı

Bu yıl 60 ülkenin katıldığı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda, ticari bazda 37 ülkeden 325 yabancı firma ürünlerini sergiledi. 833'ü yerli, toplam 1.158 firma, fuar süresince yeni ticari bağlantılar kurma ve nihai tüketiciye bire bir ulaşma şansı buldu.

İEF'ye , İzmir, İstanbul, Ankara, Kütahya, Manisa, Konya, Kayseri, Aydın, Bursa, Afyon, Eskişehir, Kocaeli, Balıkesir, Hatay, Samsun, Denizli, Edirne, Erzurum, Giresun, Muğla, Siirt, Sivas, Trabzon, Zonguldak, Adapazarı, Aksaray, Antalya, Bartın, Bitlis, Bolu, Çorum, Erzincan, Gaziantep, Isparta, Kastamonu, Kırşehir, Nevşehir, Şanlıurfa, Van ve Yozgat gibi Türkiye'nin 40 farklı şehrinden firma katılımları gerçekleşti.

Bu sene Kültürpak Alanı Yenileme Projesi çalışmaları sonucunda yıkılan alanlar da peyzaj çalışmaları ile değerlendirildi ve İzmir Enternasyonal Fuarı tahsis alanı geçtiğimiz yıla göre 8000 metrekare daha artarak, toplam 77.756 metrekare alan üzerinde gerçekleştirildi.

Yeni Fuar Alanı'nın getirdiği ivme ile, İzmir Enternasyonal Fuarı'na katılan otomobil markası sayısı 13'ten 20'ye çıktı. Lada, KİA, Dacia, Citroen, Audi, Volkswagen, Mazda, Fiat, Alfa, Peugeout, Ford, Toyota, Opel, Skoda, Mitsubishi, Hyundai, Chevrolet, Renault, Honda ve BMW, İEF'ye katılan otomobil markaları arasında.

İzmir Enternasyonal Fuarı'nda Ege Otomotiv Derneği (EGOD) tarafından oto yan sanayi toplu katılımı, KOSGEB tarafından toplu firma katılımı ve T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük El Sanatları Daire Başkanlığı'nın katılımı da gerçekleştirildi.

Fuara Katılan Firmaların Sektörlere Göre Dağılımı

DERNEK - VAKIF 88
ELEKTRONİK ÜRÜNLER 35
OTOMOTİV 78
TURİZM 6
YAPI MALZEMELERİ 57
MOBİLYA 27
BİLGİ TEKNOLOJİLERİ 6
ELEKTRİKLİ ÜRÜNLER 35
ENERJİ TEDARİK 4
EV ARAÇ GEREÇLERİ 16
FİNANS 11
GIDA 94
HEDİYELİK EŞYA 53
HİZMET 68
İKLİMLENDİRME 33
İŞ MAKİNELERİ 25
KİMYA SANAYİ 47
KİŞİSEL BAKIM 11
YAYINCILIK / KİTAP 75
MAKİNE 72
DİĞER 317
TOPLAM 1.158

İEF'ye Ticari Katılım Gerçekleştiren Ülkeler:
Almanya, ABD, Arnavutluk, Bangladeş, Beyaz Rusya, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Fransa, Gambia, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Hollanda, Irak, İran, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kuveyt, KKTC, Makedonya, Malezya, Mısır, Moğolistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya Federasyonu, Sudan, Suriye, Ukrayna, Vietnam, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti (Sırbistan - Karadağ), Yunanistan

Delegasyon Katılımı:
Arnavutluk, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Eritre, Etiyopya, Filistin, Güney Kore, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Küba, Libya, Makedonya, Nijerya, Oman, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya Federasyonu, Yugoslavya (Sırbistan - Karadağ), Slovenya, Sri Lanka, Sudan, Suriye, Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Tunus, Ukrayna, Ürdün, Vietnam, Yemen, Zimbabve

Uluslararası Sanat Günleri Katılımı:
Bulgaristan, Kazakistan, Moğolistan, Rusya Federasyonu, KKTC ve Türkiye

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-enternasyonal-fuari-na-yogun-ilgi_17380.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!