Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Gerçekten 'Enternasyonal"

Türkiye' ilk ve en büyük genel ticaret fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) bu yıl ‘Küresel Isınma ve İklim Değişikliği’ ana temasıyla 77'nci kez kapılarını açtı. Fuar açılışı renkli görüntülere sahne oldu. Vatandaşlar Kültürpark'a girebilmek için uzun kuyruklar oluştururken üst düzeyde güvenlik önlemleri alındı.

Radikal Gazetesi
İzmir Gerçekten 'Enternasyonal"

Türkiye' ilk ve en büyük genel ticaret fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) bu yıl ‘Küresel Isınma ve İklim Değişikliği’ ana temasıyla 77'nci kez kapılarını açtı. Toplam 58 ülkenin katıldığı İEF'de Küba ve Karabük onur konuğu ülke ile il olarak yer aldı. Açılışa CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

Lozan Kapısındaki açılış töreni nedeniyle, 9 Eylül Meydanı'ndan Refik Saydam Caddesi'ne giriş, Şair Eşref Bulvarı'ndan Montrö Meydanı'ndan Lozan Meydanı'na giriş, 2. Kordon'dan Vasıf Cınar Bulvarı'na giriş ve Vahap Özaltay Meydanı'ndan Lozan Meydanı'na giriş yolları trafiğe kapatıldı. İEF'nin açıldığı Lozan Meydanı'na bakan apartmanlardan birine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu imzalı, Deniz Baykal'ın fotoğrafı bulunan üzerinde “Sayın Genel Başkanımız Deniz Baykal İzmir'e hoşgeldiniz” yazılı dev poster asıldı.Lozan Kapısı'na üzerinde Atatürk'ün fotoğrafı ve “Bu şehirde fuarlar kurun, sergiler açın” sözü yazılı dev poster dikkat çekti.

Protokole 600 koltuk

Açılışta protokol için 600 koltuk yerleştirildi. Vatandaşlar için ise 200'er kişilik 5 tribün ayrıldı. Tribünlere sığmayan vatandaşlar töreni meydan çevresinden izledi.Yabancı delefasyonlar için simültane tercüme yapıldı. Delegasyona konuşmaları dinleyebilmeleri için kulaklık verildi.Sıcak nedeniyle İZFAŞ tarafından özel olarak yaptırılan yelpazeler protokole dağıtıldı.

Oturma krizi 

Tören öncesi oturma yerleri nedeniyle iki ayrı protokol krizi yaşandı. İlkinde MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, partisinin milletvekillerinin protokolün yan koltuklarına alınmasına tepki gösterdi. CHP İl Başkanı Kemal Karataş, kendisine Deniz Baykal'ın 15 sıra yanında yer ayrılmasına karşın, Baykal'ın iki sıra yanındaki CHP Genel Başkan Yardımcısı Binhun Tamaylıgil'in yerine oturdu. Karataş'ın protokol görevlilerine “Benim Baykal'a yakın oturmak lazım” dediği öğrenildi. Tamaylıgil de Kartaş'ın koltuğuna oturdu. Törende yaptıkları konuşmada Bakan Çağlayan ve Deniz Baykal, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Piriştina'yı andı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve beraberindekiler fuar açılışının ardından fuar alanını gezdi. Bu sırada bir vatandaş Baykal'a elindeki mektubu vermek istedi. Bunu gören Bakan Çağlayan vatandaşın elindeki mektubu alıp Baykal'a uzattı. Mektubun yerel seçimlerde kimin aday gösterilmesi gerektiğiyle ilgili olduğu öğrenildi.

Küba'nın standını gezen Baykal ve Bakan Çağlayan bir Kübalıyı puro yaparken izledi. Kübalı, Bakan Çağalayan ve Baykal'a yaptığı purolardan hediye etti. Bakan Çağlayan kendisine hediye edilen puroyu gazetecilere verdi. Baykal ve Bakan Çağalayan onur konuğu il standında kendilerine sunulan Safranbolu lokumlarından tattı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-gercekten-enternasyonal_63289.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!