Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir' in Yeni Simgesi Olacak

İzmir'de 1880 yılındaki tersane çizimlerine uygun olarak yapılan ve nisan ayında İzmir Körfezi'ne indirilecek olan "İzmir Kayıkları"nın prototipi,

Yeni Asır
İzmir' in  Yeni Simgesi Olacak

b>İzmir'de 1880 yılındaki tersane çizimlerine uygun olarak yapılan ve nisan ayında İzmir Körfezi'ne indirilecek olan "İzmir Kayıkları"nın prototipi, İstanbul'da gerçekleştirilen "24. Uluslararası Boat Show 2005"de görücüye çıktı.

"İzmir'in Kayıkları Projesi"ni yöneten, 360 Derece Araştırma Grubu Proje Sorumlusu Osman Erkut, yaptığı açıklamada, İzmir'in geçmiş yıllarına ait körfezle ilgili hangi fotoğrafına bakılırsa bakılsın, kayık resmi görüldüğünü belirterek, "İzmir'in bu özelliğinden ne yazık ki eser kalmadı" diye konuştu.

50 bin ziyaretçi
Türkiye'nin en büyük liman kenti olan şehrin, denizle ilgili birçok yönü olduğunu ve bu özelliğinin ayağa kaldırılması gerektiğini vurgulayan Erkut, "İzmir'in Kayıkları Projesi"nin, kentin kimliğini kazanması açısından önemli olduğunu savundu.
"İzmir'in Kayıkları"nın, şehrin denize dönük yüzünü anımsatacak tek kanıt olduğuna dikkat çeken Erkut, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kayık prototiplerinden biri, bir hafta boyunca İstanbul'daki fuarda sergilenecek. Bu etkinlik, Türkiye'nin en büyük fuarlarından biri olması nedeniyle çok önemli. "Boat Show" u yaklaşık 50 bin kişi ziyaret ediyor. Biz de fuarda "İzmir Kayıkları"nın prototipini, ziyaretçilere
sergiliyoruz."

Sayısı artacak
Prototip kayığı ocak ayında denize indirmeyi planladıklarını, ancak hava muhalefeti nedeniyle bunun gerçekleşemediğini belirten Erkut, kayıkların nisan ayında körfeze indirileceğini söyledi. İlk aşamada 12 kayık yapılacağını kaydeden Erkut, bu sayının daha sonra artabileceğini bildirdi. "İzmirliler, Nisan ayında körfezde kayıkları sürekli görebilecek" diyen Erkut, "Bu kayıklar artık İzmirlilerin bol bol görüp, izleyeceği, simge haline dönüşecek" dedi.

Körfez şenlenecek
Kayıkları, ticari amaç taşımayan arkeolog, mühendis ve araştırmacılardan oluşan 360 Derece Çalışma Grubu inşa edecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz ay İzmir'in Kayıkları'nın yapıldığı Urla'daki atölyeyi ziyaret etmiş ve "Büyük Kanal Projesi'nin hayata geçirilmesiyle her geçen gün temizlenen körfez kayıklarla şenlenecek. 1960'lardan itibaren başlayan kirlenme ve Alsancak Limanı'nın devreye girmesiyle kaybolan kayıklar, 44 yıl aradan sonra İzmirlilerle buluşacak" demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-in-yeni-simgesi-olacak_23058.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!