Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Körfezi Uzaktan İzlenecek

İzmir Körfezi Uzaktan İzlenecek

NTV
İzmir Körfezi Uzaktan İzlenecek

b>İzmir Körfezi’nin temizlenme sürecinin devamına yönelik çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de pompa istasyonları ile Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi ekipmanlarını uzaktan izleyip gözlem altına almayı sağlayan sistem kurdu. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, pompa istasyonları ile Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne takılan “Motor Durum İzleme Cihazları” ile körfezin etrafındaki çeşitli noktalarda bulunan “Lokal MCM aygıtlarından” gelen motor durum sinyalleri, havuz seviye ve akış debimetre bilgilerinin, merkezi scada sisteminden izlenebildiğini söyledi.

Yetkililer, “Motor durum izleme ve erken uyarı sistemi sayesinde, her biri 1000 kVA’ya varan yüksek güçlü ve onarım maliyeti yüksek olan Gümrük, Bayraklı, Karşıyaka ve Çiğli’deki pompa istasyonlarında bulunan 22 adet pompa motoru, normal çalışma periyotları içinde izlenecek. Bu pompaların motorlarının çalışmasında akım ve voltaj değerleri dışında ve bir sapma olduğunda erken teşhis edilerek gerekli önlem alınıp bakımları yapılacak. Ayrıca, 65 kilometrelik ana kuşaklama kanalındaki atık su debisi ve regülasyonunu sağlayan pompalardan herhangi birinde meydana gelebilecek bir arıza, bu regülasyonu da bozacağından; bundan kaynaklanabilecek olası arızalar da önceden görülebilecek ve gerekli önlemler alınabilecektir” diye görüş belirttiler.

İzmir Körfezi’nin, Türkiye’nin en büyük doğal körfezlerinden biri olduğunu anımsatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ” Körfez, ayrıca İzmir kent kimliğinin de önemli bir unsuru. Dolayısıyla körfez, kentimizin olmazsa olmazlarının başında gelmektedir. Bu bilinçle, deniz suyunda yakaladığımız iyileşme sürecinin devam etmesine çok büyük önem veriyoruz. Bu yönde gerçekleştirdiğimiz çalışmalara şimdi bir yenisini daha ekledik ve arıtma tesislerimiz ile ana pompa istasyonlarımızı uzaktan izleme ve erken uyarı sistemi ile donatıp bir merkeze bağladık. Sistem sayesinde olası bir arızayı erken fark edip gerekli önlemleri alabileceğimiz” diye konuştu.

İZSU Genel Müdürlüğü’nce işletilen üç arıtma tesisinin, standartlarından üzerinde bir işletmecilik anlayışı ile çalıştırıldığını da vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Örneğin, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’mizin çıkış değerleri bunun bir göstergesidir. Tesisteki laboratuarlarda günlük olarak yaptığımız çıkış suyu analizlerine ek olarak, İl Çevre ve Orman Müdürlüğümüzün ekipleri de su numuneleri alarak, Sağlık Bakanlığı’na bağlı İzmir Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürlüğü’ne tahliller yaptırıyor. Tüm değerlerin, yönetmeliklerce belirlenen kriterlerin çok çok altında olduğu görülüyor. Örneğin bir litrede biyolojik oksijen ihtiyacı üst sınır değeri ilgili yönetmeliklerde 75 olarak belirlenirken Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi çıkış suyundan Ekim ayında alınan numunelerin tahlilinde bu değer litrede 15, kimyasal oksijen ihtiyacı üst sınırı 150 iken arıtma tesisimizde 36; askıda madde üst değeri 200 iken, arıtma tesisimizin çıkış suyunda litrede 6 olarak tespit edilmiştir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-korfezi-uzaktan-izlenecek_39758.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!