Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Kültür Kenti Olacak

İzmir’in, Akdeniz’de bir kültür metropolüne dönüşmesi ve kentin kültür stratejinin belirlenmesi amacıyla, Büyükşehir Belediyesi, ilk önemli adımı 24 Ekim’de, tarihi Havagazı Fabrikası’nda atacak.

Milliyet Gazetesi
1 İzmir Kültür Kenti Olacak

İzmir’in, Akdeniz’de bir kültür metropolüne dönüşmesi ve kentin kültür stratejinin belirlenmesi amacıyla, Büyükşehir Belediyesi, ilk önemli adımı 24 Ekim’de, tarihi Havagazı Fabrikası’nda atacak.

İzmir kökenli kültür adamlarını bir araya getirecek kültür çalıştayı toplanacak. Türkiye’nin kültür dünyasına yön veren isimler, İzmir için buluşacak. Müzik, sinema, spor, reklam, tasarım, mimarlık, gastronomi, edebiyat, yayıncılık, resim-heykel başta olmak üzere pek çok alanda başarılı olmuş 120 kişi, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun mektubuyla davet edilmeye başlandı.

Önemli isimler

Bu kişiler arasında; Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, İstanbul Kültür Sanat Vakfı Başkanı Şakir Eczacıbaşı, yorumcu-besteci Sezen Aksu, Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, yazar İhsan Oktay Anar, Milliyet Gazetesi yazarı Ece Temelkuran gibi birbirinden önemli isimler bulunuyor. Her biri alanlarında uzmanlaşmış İzmirliler, İzmir ve kültür stratejisiyle ilgili görüşlerini açıklayacak.

Özellikle İzmir’de kültür endüstrisinin gelişmesi, istihdam yaratılması için yapılacak altyapı çalışmaları önem kazanacak. Çalıştayın moderatörlüklerini, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun danışmanları; Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Program Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Serhan Ada ve Tarih Vakfı Kurucusu inşaat mühendisi Prof. Dr. İlhan Tekeli yapacak. Ada, etkinliğin İzmir’in sadece Ege’nin değil, Akdeniz’in kültür metropolü olması için önemli bir adım olacağını söyledi. Hedefin, Türkiye’nin kültür dünyasına yön veren İzmirlileri bütünleştirerek, bir kültür kenti yaratmak olduğunu belirten Ada, "Kentte ayrıca istihdam yaratacak bir kültür endüstrisi kurulmalı. Bunun için herkes tavsiyelerde bulunacak. Altyapı, tesisler ve hedefler için ilk adım atılacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-kultur-kenti-olacak_72964.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çok olumlu bir bir karar. İzmir'in kültür kenti olması yolunda atılacak adımları destekliyorum. Ben de, bu çalışmalarda gönüllü olarak yer almaktan mutluluk duyarım. 24 Ekim'deki toplantı halka açık olacak ise, katılmak isterim. kolay gelsin. Deniz Nalbantoğlu- (Planlama-Kontrol/Yönetim Danışmanı) YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!