Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Limanı'na Hollandalılar Talip

Türkiye ile Hollanda arasındaki ticari ilişkileri artırmak amacıyla İzmir'e gelen Rotterdam Ticaret Odası, Liman İdaresi, Şehir İdaresi ve özel sek

Yeni Asır
İzmir Limanı'na Hollandalılar Talip

b>Türkiye ile Hollanda arasındaki ticari ilişkileri artırmak amacıyla İzmir'e gelen Rotterdam Ticaret Odası, Liman İdaresi, Şehir İdaresi ve özel sektör temsilcilerinden oluşan heyet, özelleştirme kapsamındaki İzmir Limanı'na talip olabilecekleri mesajı verdi.

Ticaret merkezi
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret eden heyet adına konuşan Van de Bunt Organizasyon ve Araştırma Bürosu Araştırmacısı İla Kasem, İzmir Limanı'nı gezerek işletmecilerle görüştüklerini belirterek, "Türkiye'de limanların özelleştirileceğini biliyoruz. Bu bilgiyi yanımızda götürüyoruz. Kısa zamanda değerlendirmek üzere masaya oturacağız" diye konuştu.
İstanbul'da kurulması planlanan Hollanda Ticaret ve Yatırım Merkezi'nin İzmir'de de oluşturulmasını istediklerini de kaydeden Kasem, "İstanbul ve İzmir çok önemli. Biri diğerinden daha büyük ya da önemli diyemeyiz. Bu merkezi Türkiye'de her iki kentte de oluşturalım diyoruz. Tabi bu, ortağımızın da isteğine bağlı. İTO'nun çok istekli olduğunu gördük ve bundan mutluluk duyduk" dedi.
Dünyanın sayılı limanları arasında gösterilen Rotterdam Limanı'nın deniz taşımacılığını artırmayı hedeflediklerini de bildiren İla Kasem, ekledi: "Bu nedenle dünyada özelleştirilecek limanlarla yakından ilgileniyoruz. Bunlardan biri de İzmir Limanı. Yaptığımız araştırmalara gösteriyor ki, İzmir Limanı'nın ticaret hacmi giderek büyüyor. Halen yıllık 700 bin adet olan konteyner sayısı kısa sürede 2 milyona yaklaşacak. Yılda yüzde 20'lik bir artış söz konusu. Bütün bunlar bizim için önemli gelişmeler."
Rotterdam Limanı Üst Düzey Ekonomi ve Strateji Proje Yöneticisi Peter de Groot ise "AB deniz taşımacılığına önem vermek istiyor. Türkiye ile Avrupa arasındaki her türlü taşımacılık denizden yapılmalı" dedi.

Bizler hazırız
İTO Başkanı Demirtaş da, Hollanda'nın Türkiye'nin önemli bir ticaret ortağı olduğunu belirterek kurulması planlanan Ticaret ve Yatırım Merkezi'nin Rotterdam ve İzmir'i bir çatı altında buluşturabileceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-limanina-hollandalilar-talip_8661.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!