Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Metrosu Mahkemelik

İzmir Büyükşehir Belediyesi, en büyük projesi olan metro sisteminin 4 ayrı inşaatının birden müteahhiti olan Bozoğlu İnşaat firmasıyla ile mahkemelik oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, seçimlerden önce Mayıs ayında tamamlanacağını söylediği Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi de, 2009 yılı sonunda biteceğini açıkladığı

Hürriyet Gazetesi
İzmir Metrosu Mahkemelik

İzmir Büyükşehir Belediyesi, en büyük projesi olan metro sisteminin 4 ayrı inşaatının birden müteahhiti olan Bozoğlu İnşaat firmasıyla ile mahkemelik oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, seçimlerden önce Mayıs ayında tamamlanacağını söylediği Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi de, 2009 yılı sonunda biteceğini açıkladığı Üçyol-Üçkuyular projesinde de hedefe varılmadı. Her iki projeyle ilgili her ne kadar ekonomik kriz ve zeminlerden kaynaklanan sorunlar Büyükşehir Belediyesi’nin gerekçeleri olarak öne çıksa da yüklenici firmalarla işin yürümemesi nedeniyle bozulan ilişkiler mahkemelere yansımaya başladı.

Firma ek süre aldı

Üçyol-Üçkuyular 5.5 kilometrelik metro hattını ilk müteahhit Bayındır İnşaat’ın sözleşmesinin fesh olmasıyla yeni ihaleyi kazanarak deviralan Bozoğlu İnşaat Firması, daha sonra Raylı Sistem Projesi kapsamındaki yine Bayındır İnşaat’dan kalan 6 istasyon ve bir üstgeçiti kapsayan 1. etap ihalesini de üstlendi. Bozoğlu İnşaat, Raylı Sistem’in depo ve atölyeler inşaat ihalesini, İzmir metrosu Ege Üniversitesi-Bornova Merkez hattı inşaat ihalesini de aldı. Bu inşaatları da zamanında tamamlayamayan firma ek süreler aldı. Çiğli’de depo ve atölye inşaatları için verilen süre de 31 Mayıs’da dolacak. Firmanın, Bornova metrosu için Temmuz, Üçyol-Üçkuyular inşaatı için de 2009 yılının Ocak ayına kadar ek süresi var. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bozoğlu İnşaat Firması ilk olarak Hafif Raylı Sistem 1. etap ihalesiyle ilgili mahkemelik oldu. Firma Ocak 2008’de devraldığı işi Şubat 2009’ta tamamlayamadı. Daha sonra aldığı 50 günlük  ek süredede Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamında inşa edilen Sarnıç, Gaziemir Semt Garajı, Esbaş, Koşu, Salhane ve Turan’daki 6 istasyon ile Halkapınar’daki yaya üst geçidini bitiremedi. Büyükşehir Belediyesi, müşavir bir firmaya yapılan işlerle ilgili tespit yaptırdıktan sonra firmayla olan inşaat sözleşmesini tek taraflı olarak feshetti. Firmanın verdiği 1.2 milyon TL’li teminat mektubu de paraya çevirerek belediyeye gelir kaydetti.

Alacaklarını istiyor

Bunun üzerine firmayla ilişkileri gerginleşti. Bozoğlu İnşaat Firması, İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’ni Büyükşehir Belediyesi aleyhine tespit ve tedbir davası açtı. Firma, Mahkeme’den teminat mektubunun nakde çevirme işleminin durdurulmasını, paraya tedbir konulmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi, 31 Mayıs’tan sonra raylı sistemin Çiğli’deki depo ve atölyeleri ihalesinde de ek süre dolacağı için sözleşme feshine gitme kararı verecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-metrosu-mahkemelik_69372.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!