Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Valisi, Beydağ Barajı'nın Bitmesi İçin Başbakan'a Mektup Yazdı

İzmir Valisi Göksu, 11 yıldır bitirilemeyen Beydağ Barajı’nın bitirilmesi için Başbakan Erdoğan’dan yardım istedi. Bölgedeki yeraltı kaynakları

Zamanb>İzmir Valisi Göksu, 11 yıldır bitirilemeyen Beydağ Barajı’nın bitirilmesi için Başbakan Erdoğan’dan yardım istedi. Bölgedeki yeraltı kaynaklarının barajın bitirilmemesi yüzünden sulama için tüketildiği belirtilen mektupta, önlem alınmazsa Ödemiş ovasının çölleşebileceği vurgulanıyor.

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Beydağ Barajı’nın bitirilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderdi. Bölge halkı için barajın hayati önem taşıdığını ifade eden Vali Göksu, bölgede 19 bin 500 adet kuyu bulunduğunu ve bu kuyuların yer altındaki su kaynaklarını hızla tükettiğini söyledi. Başbakan Erdoğan’a Ödemiş ovasının çölleşeceği uyarısında bulunan Göksu, su pompaları gece gündüz çalıştığı için köylülerin cebinden elektrik kullanımı adı altında her yıl 20 milyon dolar tutarında para çıktığını kaydetti.

1993 yılında 730 milyar lira keşif bedeliyle ihale edilen barajdan, 20 bin hektarlık alanın sulaması planlanıyor. Baraj, ödenek yokluğu sebebiyle 11 yıldır bitirilemiyor. İnşaatın bugüne kadar sadece yüzde 18’i tamamlandı. Türkiye genelinde 5 bin 900 adet yarım kalmış yatırım bulunduğuna dikkat çeken Göksu, gelişigüzel yatırım yapılmamasını istedi. Yarım kalan yatırımların tamamlanması için 140 katrilyon liraya ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Göksu, 59. Hükümet’in yüzde 7080’i tamamlanmış projeleri öncelikli olarak bitirme kararı olduğunu ancak Beydağ Barajı’nın hayati önem taşıdığını anlattı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’le görüşeceğini belirten Göksu, baraj inşaatının kısa sürede bitirilmesi için çalışacağını aktardı. Barajın bitmesi için devlet desteği gerektiğini vurgulayan Göksu, “Barajın 5–10 trilyon liraya biteceğini bilsem, inanın İl Özel İdare bütçesinden hemen para çıkaracağım ancak bu inşaatın bitmesi için en az özel idare bütçesinin iki katı gerekli. Ödemiş ovası hızla SOS veriyor.” dedi. İnşaatın bitirilmesinden sonra barajın 3 yıl içinde geri dönüşüm sayesinde kendisini amorti etmeye başlayacağını söyleyen Göksu, iki yıl içinde kapaklardan su verilmeye başlanması için gayret sarf edeceğini söyledi.

Öte yandan İzmir’in 2003 yılında toplanan vergi miktarında yüzde 70 artış gösterdiğine dikkat çeken Göksu, 6 katrilyon 900 trilyon lira vergi ödemesine rağmen gerektiği kadar Hazine yardımı alamamasından yakındı. Kamu Reformu Yasa Tasarısı’nın mutlaka çıkarılması gerektiğini savunan Göksu, bu sayede problemlerin yerinde ve zamanında çözüme kavuşacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-valisi-beydag-barajinin-bitmesi-icin-basbakana-mektup-yazdi_8881.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!