Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir’de Deprem ve Doğal Afet Eğitim Merkezi Kuruluyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Toroslar’da kurulan İtfaiye Yetiştirme Merkezi’nin Ocak ayı içerisinda açılacağını söyledi.

Zamanb>İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Toroslar’da kurulan İtfaiye Yetiştirme Merkezi’nin Ocak ayı içerisinda açılacağını söyledi. İtfaiye Yetiştirme Merkezi yaparak Türkiye’de bir ilke imza attıklarını belirten Başkan Piriştina, “Böyle bir merkez Amerika ile Japonya gibi gelişmiş birkaç ülkelerde bulunuyor.

10 ay önce temeli atılan ve Toroslar’da yapımı devam eden merkez bitme aşamasına geldi. Merkezin açılışını Ocak ayı içerisinde yapacağız.” dedi.

Tesislerde, deprem, sel, yangın, trafik kazalarına müdahale konularında başta İzmir itfaiyecileri olmak üzere diğer illerin itfaiyecilerinin de eğitileceğini dile getiren Piriştina, “17 Ağustos depremi bizlerin bu tür felaketlere hazırlıklı olmamız için işaret oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’deki bu depremde en hazırlıklı kentlerden birisiydi. Eğitim hayatın her alanında lazım. Hizmete açacağımız bu tesis ile hem İzmir’in hem de ülkemizin bir eksikliği giderilmiş olacak. Avrupa standartlarında eğitim almış, her türlü âfete karşı bilgi ve beceri ile donanmış itfaiyeciler yetiştirilecek.” diye konuştu.

Uzun yıllardır itfaiye için kadro verilmediğini hatırlatan Piriştina, “Belediye olarak itfaiyecilerin kadro eksikliğini tamamlamak için gayret gösteriyoruz. Kardo eksikliği nedeniyle böyle bir olaya anında müdahale etmek oldukça güç. Ancak, hizmete açacağımız tesislerde mevcut çalışanlara en iyi eğitim verilecek. Burada verilen eğitimin, ulusal düzeyde verilmesini de istiyoruz. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Eğitim almak için belediyelerin müracatları başladı. Geçtiğimiz günlerde Burdur Belediyesi’nin itfaiye ekipleri eğitimi tamamladı. Açılış yapıldığı gün eğitimini tamamlayanlara sertifikasını da vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Toplam 81 bin metrekare arazi üzerine kurulan tesiste 2 bin 100 metrekare inşaat, 34 bin metrekare eğitim alanı bulunuyor. Tesis 1 trilyon 649 milyar liraya mâl oldu. Tesiste deprem eğitim alanı, yangın eğitim alanı, trafik kazaları eğitim alanı ve güvenlik noktaları bulunuyor.

Deprem, yangın ve kaza eğitim alanı ile dağcılık eğitim alanlarının bulunduğu tesislerde itfaiye erlerinin Avrupa standartlarında yetiştirilmesi için hazırlanan eğitim mekanları şunlar; Deprem Eğitim Alanı: 1– Yıkık bina şeklinde eğitim binası; bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere her katta 92 metrekare kullanım alanı bulunuyor. 2– Yana yıkık eğitim binası 247 metrekare. 3– Enkaz şeklinde eğitim binası 288 metrekare. 4– Deprem evi, seyir alanları, depolama alanı, köpek barınakları, köpek eğitim alanı.

Yangın Eğitim Alanı: Eğitim binası, gaz yangınları eğitim alanı, çok amaçlı yangın eğitim alanı, konteyner, benzin istasyonu, endüstriyel yangınlar eğitim alanı.

Trafik Kazaları Eğitim Alanı: Otoyol kazaları eğitim alanı, tren kazaları eğitim alanı, tünel kazaları eğitim alanı, hurda araç deposu ve su deposu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-deprem-ve-dogal-afet-egitim-merkezi-kuruluyor_8338.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!