Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir'de Organik Tarım Altına Yenildi

İzmir’in Menderes ilçesi Efemçukuru Köyü’nde 2007 yılında başlayan organik tarım ‘altın’a yenildi. Efemçukuru’nda organik üretim sertifikası alan 58 üreticiden sadece dördü kaldı; ‘İzmir Enfes’ adlı üzüm türünün varlığı tehlikeye düştü. Efemçukuru, 2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce organik tarım merkezi seçilmişti.

Radikal Gazetesi
İzmir'de Organik Tarım Altına Yenildi

İzmir’in Menderes ilçesi Efemçukuru Köyü’nde 2007 yılında başlayan organik tarım ‘altın’a yenildi. Efemçukuru’nda organik üretim sertifikası alan 58 üreticiden sadece dördü kaldı; ‘İzmir Enfes’ adlı üzüm türünün varlığı tehlikeye düştü. Efemçukuru, 2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce organik tarım merkezi seçilmişti. Bu kapsamda verilen desteklerle 1022 dekar alana, 58 üretici bağ çubuklarını dikti. Üzümler yetişmeye başladı.

Aynı süreçte, bölgede altın madeni işletmesi kurmak isteyen Tüprag şirketi girişimlerini hızlandırdı. Büyükşehir Belediyesi, mahkemelik olduğu şirketin şantiyesini mühürlerken bakanlar kurulu işletmenin faaliyete geçmesini hızlandırmak için bölgedeki araziler hakkında ‘acele kamulaştırma’ kararı aldı. Kamulaştırma ve altın madeni şirketinin cazip fiyat teklifleri üreticiyi kararsız bıraktı. Pek çok üretici arazisini sattı. Altın işletmesi için çalışan kamyonların çıkardığı tozlar da üzüm bağlarını olumsuz etkileyince organik ürün sertifikası alan 58 üreticiden 54’ü üretimi bıraktı. Sadece dört üretici, inatla üretime devam ediyor.

Altına hücum

Türkiye altın üretiminde ise atılım içinde. Altın Madencileri Derneği’ne göre 2000’de sıfır olan üretim 2009’da 16 tona ulaştı. Türkiye, Avrupa’da altın üretiminde lider oldu. Dünyada en çok altın üreten ülke ise 300 tonla Çin. Onu 220 tonla Avustralya ve 210 tonla ABD izliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-organik-tarim-altina-yenildi_83719.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!