Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'e Uydu Takibi

İzmir'e Uydu Takibi

Yeni Asır Gazetesi
İzmir'e Uydu Takibi

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi, kenti sağlıklı şekilde izlemek ve planlamalarını zamanında yapabilmek amacıyla uydu görüntülerinden yararlanmaya başladı. Belediye, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Yasası'yla sınırlarına yeni katılan alanları da aynı sistemle takip edecek. Böylece bölgedeki kaçak yapılaşmanın da önüne geçilecek. Yeni sistem çerçevesinde, kentle ilgili yılda iki kez uydu görüntüleri alınacak. 6 ay arayla alınacak bu görüntüler birbirleriyle karşılaştırılacak ve kentteki gelişim net olarak ortaya konulacak.

Önüne geçeceğiz
Bir Amerikan şirketine ait, yerden yüksekliği 681 kilometre olan uydu aracılığıyla alınacak görüntülerde tespit edilen ve kaçak olabileceğinden şüphelenilen yapılar da ilçe belediyeleriyle birlikte sıkı kontrole alınacak. Sistemin tanıtılması amacıyla dün Büyükşehir Belediyesi'nde bir toplantı düzenlendi. Burada konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, uydu görüntüleri ile kentin geleceğinin planlanacağını söyledi. Genişleyen ve büyüyen İzmir'i izlemek ve gerekli planlama müdahalelerinde bulunmak amacıyla sistemin büyük fayda sağlayacağını belirten Kocaoğlu, "Uydu görüntüleri İzmir'in 25-30 yıllık geleceğini belirleyen master plan çalışmalarına altlık olacak" dedi.

Maliyet 500 bin
Belediye Bilgi İşlem Daire Başkanı İlhan Ekincioğlu da, uydudan ham görüntülerin alınacağını, daha sonra bu görüntülerin bilgisayar ortamında işleneceğini, ardında da harita paftalarının elde edileceğini söyledi. Görüntülerin uydudan 6 aylık periyotlarla alınacağını ve görüntülere binaları işlemenin 3 ayı bulduğunu belirten Ekincioğlu, projenin yıllık maliyetinin 500 bin YTL'nin altında olduğunu kaydetti.

Belediyelerle işbirliği
Uydu fotoğraflarının birbirleriyle arşılaştırılmasıyla tespit edilen yeni yapılaşmaların kaçak olup olmadığının tespit edilebilmesi için ilgili ilçe belediyesine bilgi verileceğini kaydeden Ekincioğlu, uydu ile Büyükşehir sınırları içindeki 6 bin 350 kilometrekarelik bir alanın denetleneceğini vurguladı. Uydunun saatte 26 bin kilometre hızla 82 santimetre hassasiyetle görüntü verdiğini ifade eden Ekincioğlu, meydana gelebilecek herhangi bir doğal afet sonrası bölgede oluşan tahribatın elde edilecek uydu görüntüleriyle kısa sürede ortaya çıkacağını söyledi.

NERELERDE KULLANILACAK?
-İmar plan çalışmalarında altlık olacak. Arazi kullanımlarındaki değişimin izlenmesinde ve 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planlarının yapımı ve yenilenmesinde yararlanılacak
-Afet ve acil müdahale durumunun öncesi ve sonrasında yapılacak planlama çalışmalarında daha hızlı ve doğru karar verilmesini sağlayacak.
-Mevcut su havzalarının izlenerek denetim altında tutulması sağlanacak.
-Kaçak yapılar belirlenecek.
-İZSU'nun çalışmaları bundan böyle Büyükşehir Belediyesi'nin uydu görüntülerinden elde edilen verilerle sağlanacak.
-Bu veriler ayrıca dereler, içme suyu ve kanalizasyon yatırımları ile ilgili proje çalışmalarının altyapısı olarak kullanılacak.
-Belirli aralıklarla alınan görüntülerin çakıştırılması ile kaçak yapılaşmalar belirlenecek.
-Ulaşım trafik ve sinyalizasyon çalışmaları daha çağdaş yöntemle yürütülecek.
-Coğrafi adres bilgi sistemlerine altlık olan numarataj çalışmalarının daha etkin şekilde güncellenmesine yardımcı olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-uydu-takibi_41043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!