Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'in Prestij Projeleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin prestij projeleri arasında yer alan eski troleybüs garajında yapılması düşünülen "Adnan Saygun Sanat Merkezi" i

Yeni Asır
İzmir'in Prestij Projeleri

zmir Büyükşehir Belediyesi'nin prestij projeleri arasında yer alan eski troleybüs garajında yapılması düşünülen "Adnan Saygun Sanat Merkezi" ile Aliağa-Menderes Demiryolu Hattı'nı metro standartlarına çıkaracak "Hızlı Tren Projesi" için üç ay içinde ihale yapılacağı açıklandı. İki projenin ihalesi geçtiğimiz aylarda yapılmış fakat Başkan Piriştina'nın onay vermemesi nedeniyle iptal edilmişti.

Şartname hazırlanıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni İhale Yasası'na uygun olarak ihale şartnamelerinin hazırlandığını belirterek şu bilgileri verdi:
"Göreve geldiğimizde böyle bir proje yoktu. Sadece TCDD'nin mevcut banliyö hattını iyileştirmeye yönelik bir çalışması vardı. Biz bu projenin standardını yükseltip Karşıyaka'da 4, Şirinyer'de de 1.7 kilometrelik bölümü yeraltına aldık. Yeraltını olabildiğince uzatma çabasındayız. Teknik arkadaşlarımız yeni şartnameyi İhale Yasası'na uyarlıyorlar. Avrupa Yatırım Bankası'ndan inşaat aşamasında kullanılmak üzere alınması öngörülen 150 milyon euroluk kredide de son aşamaya gelindi. Taraflar arasında imzalanacak olan finansman sözleşmesinin ana hatları belirlendi. Sanıyorum önümüzdeki meclis toplantısında bu konu gündeme gelir."

Etap etap yapılacak
Metro ihalesini etaplandırarak 3 aya kadar ihaleyi yapabileceklerini kaydeden Başkan Piriştina, ihalesi iptal edilen ve Güzelyalı Eski Troleybüs Garajı'nda yapılması öngörülen Adnan Saygun Sanat Merkezi Projesi'ni hayata geçirmek için çaba sarfetiklerini söyledi.
Metro ihalesi gibi Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi ihale şartnamesinin de yeni İhale Yasası'na göre yeniden düzenlendiğini belirten Piriştina, "Adnan Saygun bizim prestij projelerimiz arasında yer alıyor. Hazırlıklar tamamlandığında en kısa sürede ihaleye çıkacağız. İzmir'e yakışan bir merkez kazandırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Aliağa-Menderes Metro Hattı
Günde 700 bin yolcu taşıyacak
Aliağa Menderes Demiryolu Hattı'nın Metro Standartları'na çıkarılmasıyla günde yaklaşık 700 bin kişi bu hattan faydalanacak. İzmir'in ulaşım sorununu büyük ölçüde çözecek olan 80 kilometre uzunluğundaki hattın Karşıyaka'da 4, Buca Şirinyer'de de 1.7 kilometresi yeraltından geçecek. Kaynak bulunması halinde inşaat başladıktan sonra projede revizyon yapılarak hattın Çiğli'de de yeraltına alınması sağlanacak.

Adnan Saygun Sanat Merkezi
Mimarisi örnek olacak
Projesi mimar Tevfik Tozkoparan tarafından hazırlandı. İhaleye çıkıldığı dönemde 12 trilyon liraya malolması öngörülüyordu. Güzelyalı'da eski troleybüs garajının 20 bin metrekarelik alanında yapılacak sanat merkezi, bu alanda Türkiye'nin örnek projelerinden biri olacak.
Adnan Saygun Sanat Merkezi estetiği ve mimarisi ile Türkiye'ye örnek bir çalışma olacak. Proje 1100 kişilik konser ve konferans işlevli salon içeriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-prestij-projeleri_3928.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!