Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"İzmir'in ve Ulaşımın Kurtuluşu Kutlanacak"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Temmuz ayından itibaren 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Hızlı Tren Hattı'nın Halkapınar-Menderes arasındaki bölümünde yolcu taşımaya başlayacaklarını açıkladı. Yıllık 550 bin yolcu taşınmasının amaçlandığı hattın 9 Eylül'den itibaren tamamını hizmete açmayı planladıklarını belirten Başkan Kocaoğlu,

Yeni Asır Gazetesi
"İzmir'in ve Ulaşımın Kurtuluşu Kutlanacak"

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 80 kilometrelik hattın tamamının 9 Eylül'de hizmete girmesinin planladığını söyledi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Temmuz ayından itibaren 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Hızlı Tren Hattı'nın Halkapınar-Menderes arasındaki bölümünde yolcu taşımaya başlayacaklarını açıkladı. Yıllık 550 bin yolcu taşınmasının amaçlandığı hattın 9 Eylül'den itibaren tamamını hizmete açmayı planladıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, "İzmir'in kurtuluşu ile ulaşımının kurtuluşunu bir arada kutlayacağız" dedi.

1.5 MİLYAR LİRA

TCDD ile ortaklaşa hayata geçirdikleri Aliağa-Menderes Hızlı Tren Hattı'nın yapımında önemli mesafe katettiklerini belirten Kocaoğlu, bu yatırım tamamlandığında yaklaşık 1.5 milyar liralık harcama yapılmış olacağını söyledi. Aliağa-Menderes Hattı'na bugüne kadar belediye bütçesinden 550 milyon lira, TCDD ile ortak kurdukları İZBAN şirketi vasıtasıyla ise 400 milyon lira para aktardıklarını belirten Kocaoğlu, "TCDD'de de yaklaşık 300 milyon liralık harcama yaptı. Arazi maliyeti ile birlikte Aliağa-Menderes Hattı, 1.5 milyar liraya mal olacak. Böylesine büyük bir projeyi İzmir'e kazandırıyoruz. Bize sabırla destek veren İzmirlilere teşekkür ediyoruz" dedi.

31 İSTASYON

Hattın, Halkapınar ile Aliağa arasında banliyö trenlerine elektrik verilmesini sağlayan katener tel döşemesi işleminin kaldığını anlatan Kocaoğlu, bu çalışmaları da 2 ay içinde tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti. Başkan Kocaoğlu, "Göreve geldikten 1 yıl sonra 80 kilometrelik Aliağa-Menderes raylı sistem hattını, metro standartlarına ulaştırmaya karar verdik. Temel attık. Bütün prosedürü tamamladık. Hattın 5 kilometresi hariç geri kalanı yer üstünden gidiyor. 49 hemzemin geçit kapandı. 31 adet metroya uygun istasyon yapıldı. Yaya alt-üstgeçidi, araç geçidi için sürekli talep gelmesi normal. Alışkanlıklar var. Proje içinde göz ardı edilenler de yapılacak. Yeni kavşaklar açılacak. Her türlü tedbiri alacağız" diye konuştu. Kocaoğlu, 33 kilometrelik tramvay hattı projesini de kaynak problemini çözdükten sonra devreye alacaklarını, vapurlarla ilgili ise fizibilite sonuçlarını beklediklerini söyledi.

Minibüsler dikey hatlarda çalışacak

Aliağa-Menderes hattı hizmete girdikten sonra Çiğli Anadolu Caddesi ve Karabağlar Yeşillik Caddesi'ne paralel olarak hizmet veren minibüslere gerek kalmayacağını belirten Kocaoğlu, bu bölgede yeni bir trafik düzenlemesi yapılacağını söyledi. Minibüslerin Anadolu Caddesi ve Yeşillik Caddesi'ne dikey olan hatlarda hizmet verebileceğini belirten Başkan Kocaoğlu, "Henüz düzenleme tamamlanmadı. Detaylı bilgiyi çalışma tamamlandıktan sonra açıklayacağız" diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-ve-ulasimin-kurtulusu-kutlanacak-_80455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!