Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İZODER Yalıtım Sektörünün Sorunlarını Masaya Yatırdı

Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkanı Levent Ürkmez, Enerji Verimliliği Haftası nedeniyle 13 Ocak 2008 Pazar günü düzenlenen 'Yuvarlak Masa Toplantısı'nda enerji bağlamında Türkiye’nin sorunlarını ve bu sorunların çözüm önerilerini yetkililerle paylaştı.

yapi.com.tr
İZODER Yalıtım Sektörünün Sorunlarını Masaya Yatırdı Levent Ürkmez

sı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkanı Levent Ürkmez, Enerji Verimliliği Haftası nedeniyle 13 Ocak 2008 Pazar günü düzenlenen 'Yuvarlak Masa Toplantısı'nda enerji bağlamında Türkiye’nin sorunlarını ve bu sorunların çözüm önerilerini yetkililerle paylaştı. Toplantı sonrasında bir bildiri yayınlayan katılımcılar, 2008 yılının “Enerji Verimliliği Yılı” olarak ilan edilmesinin büyük yararlar sağlayacağını vurguladılar.

“Yuvarlak Masa Toplantısı” sonrası açıklama yapan İZODER Başkanı Levent Ürkmez, şunları söyledi: “Enerji Verimliliği Haftası Konferansı’nda Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da vurgulamış olduğu gibi ısı yalıtımına önem vererek enerji tasarrufu sağlayabilir, ülke ekonomisine ciddi katkıda bulunabiliriz.” Yalıtım bilincinin olmaması nedeniyle ülkemizin yıllık maddi kaybının 7 milyar doları aştığını belirten Ürkmez, giderek artan enerji kullanımı talebini karşılamak için; azalan enerji kaynaklarının üretim, dağıtım ve kullanım birim fiyatlarının da her geçen gün bunlara paralel olarak arttığını vurguladı.

Ülkemizin güncel sorunlarından biri olan 'yalıtım' konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER’in Başkanı Ürkmez bu çerçevede beklentilerini şöyle açıkladı:

“Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2000 yılında, ruhsat sayısına göre gerçekleştirdiği 4. Bina Sayımı sonuçlarına göre ülkemizde 8 milyon bina bulunmaktadır. Bina sayımı sonrasında 2006 yılının 9. ayına kadar bu konut stoğuna ilave olarak yaklaşık 478 bin adet bina inşa edilmiştir. Binalarda ısınma amaçlı enerji tüketiminin sınırlandırılmasına yönelik olarak hazırlanan TS 825 “Binalarda Isı Yalıtımı Kuralları” standardı uyarınca, sadece 14 Haziran 2000 tarihinden sonra yapılan binalarda ısı yalıtımı yapılması zorunludur. Dolayısıyla istatistikî veriler ışığında ülkemizdeki toplam bina stoğunun % 5,6’sı TS 825 “Binalarda Isı Yalıtım Kuralları” standardının kapsamındadır. Bir başka değişle günümüzde mevcut binalarda yalıtım önlemlerinin alınmasına ilişkin herhangi bir yasal düzenleme ne yazık ki bulunmuyor. Çoğunu ithal ettiğimiz enerjinin verimli kullanılabilmesi için mevzuatların mevcut binaları da kapsayacak şekilde geliştirilmesi gerekmektedir.”

İZODER Başkanı Ürkmez, sözlerine şöyle devam etti: “İZODER olarak, 2005 yılından bu yana TSE’de bekleyen TS 825 “Binalarda Isı Yalıtım Kuralları” standardının güncelleme çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanmasını beklemekteyiz. İmar kanunu, Yapı Denetim Kanunu ve yeni hazırlanmakta olan Yapı Kanunu gibi kanunlar içinde yalıtımın etkili şekilde yer bulmasını temenni etmekteyiz. Denetim mekanizmasının güçlendirilmesi ve etkin hale getirilmesi, ısı yalıtımı yaptıracaklara bir nevi ülke ekonomisine katkıda bulundukları için uygun banka kredisi gibi finansal desteklerin sağlanması ve yalıtım malzemelerinin KDV’sinin %1’e düşürülmesi, sektörümüz adına hükümetten beklentilerimiz arasında yer almaktadır.”

Yalıtımla ilgili detaylı bilgi almak veya en yakın yalıtım uzmanına ulaşmak için Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER’in 0800 211 33 67 no’lu ücretsiz danışma hattını arayabilir veya web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.izoder.org.tr

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/izoder-yalitim-sektorunun-sorunlarini-masaya-yatirdi_58794.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!