Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Japonlar’dan Sinop’a İlk Ret

Sinop’ta kurulması planlanan ikinci Nükleer Güç Santrali’ni yapacak Japon Konsorsiyumu, yerli üretici için kendilerine gönderilen 300 firmanın bilgilerini eksik görüp iade etti.

yapi.com.tr
Japonlar’dan Sinop’a İlk Ret

Türkiye ile Japonya arasında Sinop’ta yapılması planlanan Nükleer Güç Santrali’nin inşası konusunda 2013 yılında anlaşma imzalanmıştı. Anlaşma gereği Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü, yüzde 49 pay ile üretime ortak olacak. Santralin inşasını üstlenen GDF Suez, Mitsubishi ve Itochu firmalarının oluşturduğu Japon Konsorsiyumu, santralin inşasında Türkiye’deki üretimde yer alacak yerli sanayinin niteliklerini de denetlemekle sorumlu.

300 şirket incelendi

Vatan Gazetesi'nden Mehmet Ali Demir'in haberine göre, Japon Konsorsiyumu’na sunulmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı yerli sanayicilere dair topladıkları bilgileri geçtiğimiz günlerde Japon ortaklarına iletti. Bakanlık talepte bulunan 300 firmayı yerinde inceleyerek haklarında dosya oluşturdu. Ancak Japon Konsorsiyumu adına yazışmaları yürüten GDF-Suez firması, Türkiye’ye yazılı müracaatta bulunarak, yerli firmalarla ilgili toplanan verilerin yeterli olmadığını belirtti.

Japonlar, firmalara dair toplanan bilgiler arasında yer alacak olan ürün ve sistem bazında sertifikalar, kalite dokümantasyon, geçmiş tecrübeler ve personel durumu ile ilgili bölümlerin eksiksiz olmasını istedi.

İnceburun’a yapılması planlanan Nükleer Santral inşaatında henüz tam bir ilerleme sağlanamadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/japonlardan-sinopa-ilk-ret_138137.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!