Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Japonya'da Maliyet 309 Milyar Doları Bulabilir

Görsel: BBC Türkçe

Japon hükümeti, 11 Mart'ta ülkede meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin yol açtığı doğrudan zararın 15-25 trilyon yen (185-309 milyar dolar/138-217 milyar avro) aralığında olacağını bildirdi. Hükümetin tahminlerine göre, bu rakam, Japonya'nın kuzey doğusundaki altyapı, konut ve fabrika gibi alanların yeniden yapılanmasının maliyetini kapsıyor. Felaketten kaynaklanan zararın ülkenin gayri safi yurt içi hasılasındaki (GSYH) büyüme üzerinde ise 0,5 puanlık bir düşüşe neden olması bekleniyor.

Nihai maliyetin ise çok daha yüksek olacağı çünkü söz konusu rakam içinde nükleer ve termik santrallerdeki faaliyetlerin askıya alınması nedeniyle Tokyo bölgesindeki elektrik kesintisinin etkisi bulunmuyor. Hükümetin öngördüğü rakam, 1995 yılında yaşanan Kobe depreminde ortaya çıkan 10 trilyon yen zararın çok üzerinde bulunuyor. Dünya Bankası pazartesi günü açıkladığı tahminlerinde, felaketin maliyetinin 235 milyar doları bulabileceğini belirtirken, yatırım bankası Goldman Sachs, yaklaşık 200 milyar dolarlık bir maliyet tahmini ortaya koymuştu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Japon hükümeti, şirketlerin yeniden belini doğrultabilmesi için bankaları kredi vermeye teşvik etmeyi bunun için de kürsel mali kriz sırasında oluşturulan 11 trilyon yenlik (210 milyar TL) bir fondan yararlanmayı düşünüyor. Ayrıca şirketlerin hasarı onarması için 10 trilyon yen (190 milyar TL) tutarında düşük faizli kredi açılması gündemde.

Evlerinde kalabilen onbinlerce kişiye elektrik, iki milyon kişiye ise su verilemiyor. Öte yandan yetkililer, evlerini kaybeden yüzbinlerce kişiye konaklama sağlayabilmek için geçici konut inşasına da başladı.


http://www.yapi.com.tr/haberler/japonyada-maliyet-309-milyar-dolari-bulabilir_96546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!