Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadıköylü Yüzmesin

Kadıköy Belediyesi'nce bu yaz halk plajına dönüştürülen Caddebostan sahiline, Bayındırlık Bakanlığı izniyle özel marina yapılıyor. Kamu araz

Radikal
Kadıköylü Yüzmesin

b>Kadıköy Belediyesi'nce bu yaz halk plajına dönüştürülen Caddebostan sahiline, Bayındırlık Bakanlığı izniyle özel marina yapılıyor.

Kamu arazisindeki marina izninin iptali için mahkemeye başvurduklarını belirten Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "Kadıköylülerin denize girebileceği yer kalmayacak. Bu büyük haksızlık" dedi.

İmar planı yapma yetkisi bulunan Bayındırlık Bakanlığı, 'Seçkinler Kulübü' olarak adlandırılan Büyük Kulüp'ün Caddebostan'da yapacağı marinayı planlara işledi. Büyük Kulüp'ün sadece üyelere ait marina için izin alması, bölgedeki eski halk plajlarını yeniden hayata geçirme projesi bulunan Kadıköy Belediyesi'nin tepkisine neden oldu. Caddebostan'ın Kadıköylü ve İstanbulluların kullandığı bir kamu alanı olduğunu belirten Kadıköy Belediyesi, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

'200 metre ileride marina var'
Suadiye ve Dalyan arasındaki sahil kesiminin İstanbul'un doğal ve tarihi dokusundan gelen plaj alanları olduğunu belirten Öztürk, şunları söyledi: "Burası Hazine'ye ait yürüyüş alanıydı. Eskiden plajların bulunduğu alana, bu yaz Şile'den getirdiğim kumlarla halk plajı yaptık. Bayındırlık Bakanlığı ise buraya Büyük Kulüp'e ait özel marina yapılması izni vermiş. Bu, ekolojik felakete neden olur. 200 metre ilerde Fener ve Kalamış plajları bomboş dururken burada bir marinaya da ihtiyaç yok. Biz bu iznin ve planın iptali için idari mahkemeye başvurduk. Kadıköylü 40 yıldır denize giremiyordu. Eğer marina buraya yapılırsa, Kadıköy'den denize girilebilecek yer kalmayacak."

Kadıköy Belediyesi İmar Müdürü Sadık Kayhan da yapılması düşünülen marinanın sahilde oluşturacağı yapılaşmaya dikkat çekti. Kayhan şöyle konuştu. "Marina, deniz üzerinde 12 dönüm arazide projelendirilmiş. Marinanın üzerinde, kara alanlarının yüzde 20'si kadar da yapılaşma izni veriliyor. Buna göre 5.5 metre yüksekliğine kadar sosyal tesis veya altyapı tesisi de yapılabilecek."

Marina yapımı için, 1/1000 ve 1/5000'lik plan yapma yetkisini elinde bulunduran Bayındırlık Bakanlığı'na teklif gitmesi ve ilgili kuruluşlardan görüş alan bakanlığın marinayı planlara işlemesi gerekiyor. Bayındırlık Bakanlığı, Denizcilik İşletmeleri, Tarım Bakanlığı, ilgili ilçe ve büyükşehir belediyesi görüşleriyle, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu aldıktan sonra marinayı planlara işliyor. Denizcilik İşletmeleri ve belediyeler de, bakanlığın yaptığı bu plana göre marinanın ruhsat işlemlerini gerçekleştiriyor.

Büyük Kulüp, 1882 yılında İngiliz elçisi Sir Alpred Sandison tarafından diplomat, yönetici ve işadamlarından oluşan 30 üyeyle kuruldu. 5 bin üyesi bulunan kulübün, Bayındırlık Bakanlığı'ndan aldığı izinle Caddebostan'a kuracağı marina 300 yatlık olacak ve sadece kendi üyeleri kullanabilecek. Konuyla ilgili olarak aradığımız Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Duran Akbulut ve kulüp yöneticileriyse, marina projesine ilişkin görüş vermedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoylu-yuzmesin_21584.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!