Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kadıköy’ün Tarihi Çarşısı Yenileniyor

Kadıköy merkezindeki Osmanağa Camii’nin arkasında bulunan ve Kadıköy Tarihi Çarşısı olarak bilinen bölge koruma altına alınarak yeniden yapılandırılıy

Zamanadıköy merkezindeki Osmanağa Camii’nin arkasında bulunan ve Kadıköy Tarihi Çarşısı olarak bilinen bölge koruma altına alınarak yeniden yapılandırılıyor.

Her geçen gün daha çok tahribe uğrayan Tarihi Çarşı’nın yok olmaktan kurtarılması için harekete geçen Kadıköy Belediyesi ve Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), Tarihi Çarşı Canlandırma Projesi’ni başlattı. Mayıs ayından itibaren bölgedeki yapıların cephe düzenlemesi yapılacak. Sokak altyapısı tarihi dokuya uygun hale getirilecek ve sokaklar araç trafiğine tamamen kapatılacak. Eski eserlerin restorasyonu sağlanarak asıl dokularına kavuşturulacak. Bu tür projelerde yaşanan en büyük sıkıntıların başında gelen ilgili kurullardan izin alınması sorunu, İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan gerekli izinler alınarak çözüldü.

Kadıköy Tarihi Çarşı alanı, 18. yy’dan itibaren Türk ve Rumlarla şekillenmiş, 19. yy’da Ermenilerin de katılımı ile konut ve ticaret merkezi haline dönüşmüş. Bu dönemde Osmanağa Mahallesi’nde 882 ev ile 290 dükkanın mevcut olduğu biliniyor. Ancak, 1860 yılında yaşanan büyük yangında merkezde 250 yapı tamamı ile yanmış. Yangın sonrasında ızgara plan uygulaması yapılarak bugünkü çarşı düzenlemesi oluşturulmuş. Çoğunlukla 18. yy. Osmanlı mimarisinin özgün örneklerinin yer aldığı çarşı bölgesi, bugün kullanım değişiklikleri nedeniyle yapılan müdahaleler sonucu eski dokusunu büyük oranda kaybetmiş durumda.

Tamamı 2008 yılına kadar bitirilmesi hedeflenen projenin ilk ayağı olarak 2005 yılı içerisinde Tellalzade, Pavlonya, Üzerlik Sokak ile Serasker Caddesi’ndeki yapıların restorasyonu gerçekleştirilecek. Tabela, trafik, vitrin, yönlendirme ve imaj faktörleri de rehabilite edilecek. Projenin koordinatörlüğünü Kadıköy Belediyesi APK Müdürü ve Şehir Plancısı Şule Onur yürütüyor. Onur, projenin ekonomik, fiziksel ve kültürel değer olarak önemini kaybetmekte olan Tarihi Çarşı’nın, yeniden cazibe merkezi haline getirilmesini amaçladığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoyun-tarihi-carsisi-yenileniyor_24377.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!