Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadın Mimarın Proje Başarısı

Kadın Mimarın Proje Başarısı

Akşam AKDENİZb>Antalya’nın Alanya ilçesinde yapılan ve halen yapımı süren 10 caminin projesini çizen kadın mimar Şükran Ural, İslami projelere ilgisi ve bu alandaki başarısıyla dikkati çekiyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu, 43 yaşında, evli ve 2 çocuk annesi Şükran Ural, Alanya’daki 10 caminin mimari projesini kendisinin çizdiğini, bu yöndeki taleplerin de giderek arttığını söyledi. Üniversite yıllarında endüstrileşmiş yapım tasarım konusunda tez verdiğini belirten Ural, dört yıl İstanbul’da mimarlık yaptıktan sonra 1988 yılında Alanya’ya geldiğini, 1994 yılında da bu konudaki ilk teklifi aldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Okul yıllarımda İslami mimariyle ilgili çalışmalarım oldu. Dünya çapında ünlü İslam Mimarı Doğan Kuban’ın öğrencisiydim. Doğan Kuban’a hayranlığım ve saygım nedeniyle, bu alanda bazı çalışmalar yaptım ve üniversiteden mezun olduktan 10 yıl sonra ilk cami projesi teklifini aldım.”

Türkiye’de genellikle hayır işi olduğu için cami mimarisine pek önem verilmediğini ifade eden Ural, herhangi bir yerden temin edilen projelerin gelişigüzel uygulandığını söyledi. Ural, bunun tam tersinin uygulanması gerektiğine dikkati çekerek, “Çünkü, kamuya mal olmuş, dünya çapında önemli bir medeniyetin temsilcisi olan camilere daha fazla özen gösterilmesi gerektiği düşüncesiyle son zamanlarımda İslam mimarisine daha da ağırlık verdim” dedi.

İlk proje teklifinde başarı sağladı
İşadamı Kazım Bulut’un 1994 yılında yaptırdığı caminin mimari projesini kendisinin çizmesini istediğini belirten ve buna çok sevindiğini dile getiren Mimar Şükran Ural, “Bu teklifi düşünmeden kabul ettim ve projeyi epeyce üzerinde uğraşarak çizdim” dedi. Kazım Bulut camisine, Dolmabahçe camisinden esinlenerek proje yaptığını anlatan Ural, Alanya’daki ilk kolonsuz camiyi böyle yaptıklarını anlattı. İlk kez Alanya’da ve kendisi tarafından uygulanan bu cami projesinin, Türkiye’nin değişik yerlerinde uygulanmaya başlandığını da kaydeden Ural, “Ne yazık ki uygulanan benzer projelerin çalıntı olduğunu söylemek zorundayım. Benim projemi bir şekilde temin ederek, benzerleri yapılıyor” diye konuştu.

Daha sonra proje çizmesi için tekliflerin art arda gelmeye başladığını anlatan Ural, en büyük sınavının Alanya’daki tarihi Kuyularönü camii olduğunu söyledi. Yaklaşık 7 yıl çalıştığı bu projeyi hazırlarken turistlerin göstereceği ilgiyi düşündüğünü belirten Ural, bu projede Türk kültürü ve mimarisini en iyi şekilde yansıtmaya özen gösterdiğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadin-mimarin-proje-basarisi_42853.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!