Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Kahrolsun reklam panoları!"

Paris yerel yönetimi şehirdeki reklam panolarının durumunu inceleyip bir bölümünün temizlenmesine karar verdi. 18 Aralık'ta toplanan Paris Konseyi ş

Yapı Dergisi/243aris yerel yönetimi şehirdeki reklam panolarının durumunu inceleyip bir bölümünün temizlenmesine karar verdi.
18 Aralık'ta toplanan Paris Konseyi şehirdeki reklamlarla ilgili olarak bazı yerel yasal düzenlemeleri, şehirde yaşayanların görsel önceliklerini dikkate alarak yeniden gözden geçirip oybirliğiyle karara vardı. Karara göre Belediyenin oluşturacağı bir ekip tek tek reklam panolarını inceleyecek.
11. yerel bölgeden konseyin radikal sol kanat üyesi Jean-Christophe Mikhailoff'un istemiyle gündeme gelen konu 9. ve 10. yerel bölgelerin yine radikal solcu üyeleri tarafından da desteklendi. Bütün büyük ve orta ölçekli kentler gibi Paris'te de çok sayıda reklam panosu bulunuyor; bu durum özellikle tarihî bölgelerde sorun yaratıyor. Fransa'da 28 Aralık 1979 tarihli yasa tarihî anıtlar, parklar, okullar ve yollardaki reklamlara ilişkin düzenlemeler getirmesine karşın lobi faaliyetleri yasanın çarpıtılarak uygulanmasına neden oluyor.
Jean-Christophe Mikhailoff sorunu, "yasal, etik ve estetik" olarak nitelendiriyor. Yöre sakinlerinin karar sürecinde yer alması, herhangi bir yeni reklam panosunun asılması üzerine tartışılması ve bölge konseyinin onay vermesi gerektiğini savunuyor. Bireyin, yaşadığı çevrede kaba saba ilanları görmeme hakkının yerleştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Kent çevresinin korunması ile dünyanın "metalaşması" arasındaki savaşın tarihî mirasın korunmasının da bir parçası olduğuna dikkat çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kahrolsun-reklam-panolari_484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!