Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kale'de Bayrak ve Sopa Zeynep Bodur Okyay'da

Çanakkale Seramik fabrikaları kurucusu ve Murahhas Azası İbrahim Bodur, 50. kuruluş yıldönümü kutlamalarında yönetimi kızı Zeynep Bodur Okyay'a devretti.

Milliyet Gazetesi/Serkan ARMAN
Kale'de Bayrak ve Sopa Zeynep Bodur Okyay'da

ale grubunun 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen 'Seramik Bayramı' etkinliklerinde Çanakkale Seramik fabrikaları kurucusu ve Murahhas Azası İbrahim Bodur, yönetimi kızı Zeynep Bodur Okyay'a devretti.

5 yıl önce Zeynep Bodur Okyay'ı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve İcra Kurulu Başkanlığı görevlerine getirerek 'bayrağı devrettiğini', bunun üzerine 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kendisine 'Bayrağı devrettin ama hani bunun sopası' diye sorduğunu belirten İbrahim Bodur, "Zamanı gelince sopasını da vereceğim dedim. Artık zamanı geldi" diyerek kızını Yönetim Kurulu Başkanı yaptı.

Erdoğan gelmedi
İbrahim Bodur, sanayide 55, seramikte 50 hizmet yılını tamamlamış olmanın huzuru ve mutluluğunu yaşadığını belirterek, "50 yıldır şerefle, onurla ve başarıyla taşıdığım Kale grubu bayrağını, kızım Zeynep Bodur Okyay'a ve onunla beraber çalışacak olan yönetici ve çalışanlarımıza güvenle teslim ediyorum" dedi.
50. yıl kutlamalarına 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek, eski Başbakan Yıldırım Akbulut, milletvekilleri, valiler, belediye başkanları, fabrikalarda çalışan işçi ve aileleriyle çok sayıda vatandaş katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan rahatsızlandığını belirterek son anda törene katılamayacağını bildirdi.

Küçük İbrahim protokolde
Törende konuşan Bodur, Seramik Bayramı'nı, sanayinin bir bölgenin ve ülkenin kalkınmasındaki önemini belirtmek, Anadolu'nun potansiyelini göstermek amacıyla kutladıklarını belirtti. Babasından bayrağı devralan, grubun yeni patronu Zeynep Bodur Okyay ise şunları söyledi:
"Benim açımdan çok mutlu bir gün. 5 yıl önce bayrağı, bugün de 42 yaşındayken sopasını devraldım. Her zaman babamı örnek aldım. Onun bu eserini devam ettirmeye çalışacağım. Büyük bir kuruluş olmayı hedefledik. Babamın vizyonuna sahip çıkacağım. Zorlu rekabet ortamında yerimizi sağlamlaştırmak için çalışacağım. 50'nci yılda babamıza bir torun vermek nasip oldu. Benim de hayalim bu bayrağı çocuğuma devretmek." Zeynep Bodur Okyay'ın oğlu İbrahim Bodur da töreni protokol sırasından izledi.

64 milyon YTL yatırım
Törene katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Kale grubu bayrağının Zeynep Bodur Okyay'a teslim edilmesini değerlendirerek, "İstiyoruz ki ikinci kuşağa hep böyle sopalarla devredilsin bayraklar. Türkiye o zaman sanayide daha isabetli daha güçlü hale gelir" dedi.
Seramik Bayramı'nda Kaleserafoam tesisi, 3. yer karosu fabrikası, 5. duvar karosu fabrikası, komposit izolatör araştırma ve üretim tesislerinin açılışları da gerçekleştirildi. Tesislerin maliyeti, 64 milyon YTL olarak açıklandı.

Deve damından dünya 3'üncülüğüne
9. Cumuhurbaşkanı Süleyman Demirel, törende yaptığı konuşmada Çanakkale Seramik fabrikalarının bulunduğu alanın hikâyesine değinerek şunları söyledi:
"Bundan 50 yıl once İbrahim Bodur, burada tesisler kurmaya başlayınca dışarıdan 'Yeniceli İbrahim deve damı kuruyormuş' diyorlardı. Şimdi o 'deve damı' dünya üçüncüsü, Avrupa birincisi bir şirket oldu."

'Ciromuz 8 milyar dolar'
50 kuruluştan oluşan Kale grubunun birçok sektörde faaliyet göstererek ekonomiye önemli katkılar sağladığını belirten İbrahim Bodur şunları kaydetti:
"Grubun faaliyet dönemini kısaca özetlersek, 2 milyar doları ihracat olmak üzere 8 milyar dolar satış cirosu ile 4 milyar dolarlık katma değer yaratılmıştır. Yaratılan bu katma değerin 1.5 milyar doları vergi olarak devlete, 1 milyar doları ücret olarak çalışanlara, 750 milyon doları yatırımlara, 250 milyon doları kâr payı olarak ortaklara ödenmiş, 500 milyon dolar da özkaynak olarak bünyede bırakılmıştır. Türkiye'nin GSMH'sinin 2006 yılı itibariyle ve geçen 55 yıl zarfında 575 milyar YTL'ye çıkmasında sanayi sektörünün çok önemli katkıları olmuştur."

Genel seçimlerde alınan sonucu da değerlendiren İbrahim Bodur, "Milletimiz istikrar ve güvenin gereğine inanarak yapılan icraata bakıp kararını vermiştir.
Yeni hükümetin kalkınmanın ve gelişmenin lokomotifi olan sanayi sektörüne gerekli desteği ve teşvikleri vermesini, öncelikle programına almasını, sanayi sektörü haklı olarak beklemektedir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalede-bayrak-ve-sopa-zeynep-bodur-okyayda_55560.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!