Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kaleiçi'ne UNESCO ve Dünya Bankası Desteği

Modern Antalya'nın ilk kent merkezi Kaleiçi'nin, aslına uygun olarak restore edilmesi ve kullanılması amacıyla, ekim ayında büyük bir projenin star

Dünyab>Modern Antalya'nın ilk kent merkezi Kaleiçi'nin, aslına uygun olarak restore edilmesi ve kullanılması amacıyla, ekim ayında büyük bir projenin startı verilecek.
Büyükşehir ve Muratpaşa belediyelerinin birlikte başlattığı yenileme çalışmalarını yürütme görevini üstlenen Antalya TSO inşaat Meslek Komitesi Başkanı İnşaat Mühendisi Nuri Ülker, Antalya'nın turizm ve tarih alanındaki en önemli sorununa çözüm getirmek istediklerini söyledi.

Kaleiçi'nin tarihsel dokusundan giderek uzaklaştığına ve aslına uygun olarak kullanılamadığına dikkat çeken Ülker, Muratpaşa Belediyesi'nin ilk etapta temin ettiği 400 milyar liralık kredi ile çalışmalara başlanacağını açıkladı. Rölove ve Anıtlar Genel Müdürlüğü'nün de projenin arkasında yer aldığını belirten ülker, birçok özel firmanın da sponsorluk desteği verdiğini söyledi. ülker, bu firmaların Kaleiçi'nden satın aldıkları evleri restore ederek tekrar hibe ettiklerini veya amacına uygun olarak kullanıma açtıklarını ifade etti.

Kaleiçi'ni yenileme projesinin, bir süre önce başlatılan görüntü kirliliği ile mücadele çalışmaları ile start aldığını belirten Ülker, şöyle konuştu:

"Kısa vadede, Kaleiçi'nin en büyük sorunu olarak gördüğümüz trafik konusuna el atacağız. Sağlanan kredinin büyük bir bölümü, sokakların parke taşı döşenmesinde kullanılacak. Orta vadede Kaleiçi'nin nasıl yönetileceği sorusuna çözüm arayacağız. Kemer ve Belek'te örneklerini gördüğümüz bir altyapı birliği oluşturulabilir. Uzun vadede ise UNESCO ve Dünya Bankası'ndan alınacak krediyle, Kaleiçi'ndeki tüm binaları kapsayan dev bir restorasyon projesinin hayata geçirilmesi düşünülüyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaleicine-unesco-ve-dunya-bankasi-destegi_1431.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!