Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kalıcı İşyerlerinin Güvenlik Şeridine Yapılması Şaşırttı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, yanıcı, yakıcı, parlayıcı madde tesislerinin bulunduğu arazinin çevresini, yerleşim alanlarından ayırmak isteyen yetk

Zamanb>Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, yanıcı, yakıcı, parlayıcı madde tesislerinin bulunduğu arazinin çevresini, yerleşim alanlarından ayırmak isteyen yetkililerin, sanayi tesislerinin etrafında güvenlik şeridi olarak ayrılan alana kalıcı işyeri yaptırması tepki topluyor.

17 Ağustos 1999 depreminde çıkan TÜPRAŞ’taki yangınla, geçtiğimiz yıl Akçagaz LPG dolum tesislerinde meydana gelen yangın sonrasında, yerleşim yerlerinin sanayi tesislerinden belirli bir uzaklığa çekilmesi için yetkililer çalışma başlatmıştı.

Bu girişimler neticesinde önceki hükümet döneminde Körfez’deki sanayi alanlarının etrafında 200 metrelik güvenlik şeridinin oluşturulması için Bakanlar Kurulu’ndan tavsiye niteliğinde karar çıkmıştı. Bir yandan sanayi tesisleri ile iç içe bulunan yerleşim yerlerinin sanayi bölgesinden ayrılması için çalışmalar yapılırken, diğer taraftan da boşaltılması istenilen alana devlet, kalıcı işyerlerinin yapımını tamamlayarak hak sahiplerine bir bir teslim ediyor.

17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremde işyerlerini kaybeden vatandaşlara, Dünya Bankası tarafından yaptırılan 104 işyeri tamamlanarak sahiplerine teslim edildi. Hak sahiplerine teslim edilen işyerlerinin, sanayi alanındaki 200 metre güvenlik şeridinin içerisinde olması, vatandaşların tepkisine neden oldu.

Vatandaşlar, yapılan çarpık uygulamaya karşı çıkarak şu yakınmada bulundu: “Sanayi tesisleri ile yerleşim yerlerinin birbirinden ayrılması için yetkililerin yapmış olduğu çalışmaların göstermelik olduğu, işyerlerinin güvenlik şeridine yapılmasından belli olmaktadır. Bir yandan yerleşim yerleriyle sanayi tesislerinin birbirinden ayrı yerlerde olması için çalışmalar yapılıyor, bir yandan da boşaltılması istenen yere işyeri yapılıyor. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Bu çalışmaların ne derece sağlıklı olduğunu da göstermesi açısından önemli bir gelişmedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalici-isyerlerinin-guvenlik-seridine-yapilmasi-sasirtti_4770.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!