Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaloriferler Yandı ve Hava Kirliliği Başladı

İzmir'de hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte yakılan soba ve kaloriferlerin etkisiyle hava kirliliğinde artış gözleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kirliliğin sınır değerlerin çok altında olduğunu açıklarken, vatandaşlar da kirliliğin arttığını, nefes alamaz hale geldiklerini söylüyor.

Yeni Asır Gazetesi
Kaloriferler Yandı ve Hava Kirliliği Başladı

İzmir'de hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte yakılan soba ve kaloriferlerin etkisiyle hava kirliliğinde artış gözleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kirliliğin sınır değerlerin çok altında olduğunu açıklarken, vatandaşlar da kirliliğin arttığını, nefes alamaz hale geldiklerini söylüyor.

İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen hava kirliliği oranı, özellikle akşam saatlerinde artarken, araç sürücüleri de kirliliğin görüş mesafesini azalttığını ifade ediyor. Kaza riski altında olan sürücüler, kaloriferlerin yakma saatleri ve sürelerinin yeniden gözden geçirilmesini istediler.

Hastalara uyarı

Vatandaşların şikayetlerine karşılık İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, aralıksız yapılan denetimler sayesinde kalorifer ve sobalarda yakılan kömürlerin kalitesiyle ilgili bir sorun olmadığını, hava kirliliği değerlerinin sınır değerlerin çok altında olduğunu söyledi. Yetkililer sınır değeri 400 mikrogram/metreküp olan kükürtdioksitin geçtiğimiz ayki ortalamasının 12, sınır değeri 300 mikrogram/metreküp olan toz oranının ortalamasının ise 70 olduğunu ifade etti. Uzmanlar, hava kirliliğinin sorun yaratacak düzeyde olmadığını vurgularken, astım ve kalp hastalarının, çocukların, mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaları için uyarıda bulunuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü Hava Kirliliği Ölçüm Raporu'na göre, kükürtdioksik ve toz ortalaması 28 Kasım'da 12-43, 29 Kasım'da 26-63, 30 Kasım'da 12-56 olarak belirlendi.
Petkim Aliağa Tesisleri'nde dün sabah saat 10.00 sıralarında elektrik enerjisinde yaşanan dalgalanma sonucu Etilen Fabrikası devre dışı kaldı. Arıza sonucu bacalardan havaya yarı yanmış hammadde çıkınca, ilçeyi yoğun duman sardı. Arıza nedeniyle, "Duruşa geçme" işlemi olarak adlandırılan olayda, Petkim bacalarından, nafta hammaddesi, yoğun duman ve zaman zaman 20 metreye kadar yükselen alevlerle gökyüzüne salındı. halen devam eden yoğun duman çıkışı, rüzgarla birlikte kentin her yanına yayıldı. Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, sorunun en kısa zamanda çözüleceğini bildirdi.

Soğuklar yükselemiyor

Meteoroloji Bölge Müdürü Ekrem Alaçam, vatandaşların gözle gördüğü hava kirliliğinin, 'sıcaklık terselmesi' olarak adlandırılan meteorolojik olaydan da kaynaklanabildiğini belirterek, "Sıcaklık terselmesi yer seviyesinin soğuk, yukarıdaki havanın sıcak olması anlamına geliyor. Soğuk hava yükselemediği için kirlilik yer seviyesinde kalıyor" dedi. Alaçam, "Normalde kirlilik yaratmayacak düzeydeki atıklar yerdeki havanın yükselememesi nedeniyle hava kirliliğine neden oluyor" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kaloriferler-yandi-ve-hava-kirliligi-basladi_64982.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!