Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaman’a Müze İçin Japon Desteği

Kırşehir’in Kaman İlçesi’nde, Japon Prensi Mikasa’nın himayesinde sürdürülen kazılarda çıkarılan tarihi eserlerin sergilenmesi amacıyla kurulması plan

AAırşehir’in Kaman İlçesi’nde, Japon Prensi Mikasa’nın himayesinde sürdürülen kazılarda çıkarılan tarihi eserlerin sergilenmesi amacıyla kurulması planlanan müze için Japonya’dan destek istendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Japonya’da bulunan ve farklı ülkelerdeki kültürel yatırımlara kaynak sağlayan Kültürel Mirası Koruma Kurulu’ndan, Kaman İlçesi’ne müze ve müzeye bağlı araştırma merkezi kurulması için destek istedi.

Kaman İlçesi’nin Çağırkan Beldesi’ndeki Kalehöyük mevkiinde bulunan Japon Bahçesi’nde, Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi’nce yürütülen kazı çalışmalarında çıkarılan tarihi eserlerin sergilenebilmesi amacıyla kurulması planlanan müze ve araştırma merkezi için 3.5 milyon dolar civarında kaynağa ihtiyaç duyuluyor.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün destek talebi olumlu karşılanırsa, önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelmesi planlanan Japon Prensi Mikasa’nın katılımıyla müzenin temelinin atılması planlanıyor.

Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1986 yılından beri sürdürülen kazı çalışmalarında, 2 bine yakın tarihi eser gün yüzüne çıkarılmış; eserler, sergilenecek yer bulunamadığı için depolarda beklemeye alınmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamana-muze-icin-japon-destegi_14607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!