Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kamu İhale Kanunu Değiştirildi

KİT ve Özelleştirme kapsamında bulunan kuruluşların, anlık alım yapılacak faaliyetleri ya Kamu İhale Kurumu tarafından belirlenecek ya da hizmet alıml

Ticaret GazetesiİT ve Özelleştirme kapsamında bulunan kuruluşların, anlık alım yapılacak faaliyetleri ya Kamu İhale Kurumu tarafından belirlenecek ya da hizmet alımları istisna kapsamında kabul görecek.

Kamu İhale Kanun’un 11. maddesine yeni ekleme yapıldı. Ek’e ilişkin Kamu ihale Tebliği ise Resmi Gazete’de yayımlanarak duyuruldu. Bu hüküm kapsamında kurumu ve kuruluşların ilgili veya bağlı bulundukları bakanlıklarca yapılacak istisna tekliflerinde, dikkat edilmesi gereken hususlar da belirlendi.

Buna göre, KİT, özelleştirme kapsam ve programında bulunan kuruluşlar ile bunların doğrudan veya dolaylı olarak birlikte ya da ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları kuruluşlar, istisna talebinde bulunabilecekler.

Tekliflerin bağlı veya ilgili bulunulan bakanlıklar tarafından yapılması gerektiğinden, doğrudan kuruma yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

İstisna taleplerinin, uluslararası kurallara göre yürütülmesi gereken ve uluslararası piyasanın koşullarına göre, anlık karar verme zorunluluğu bulunan faaliyetlere ilişkin mal ve hizmet alımlarıyla sınırlı tutulması da zorunlu hale getirildi. İstisna teklif edilecek mal veya hizmet alımlarının bugüne kadar hangi usul ve esaslarda yürütüldüğü ve istisna tutulmasının gerekçeleriyle dayanağı bilgi ve belgelerin başvurulara eklenmesi gerekli kılındı. Bu kapsamdaki kurum ve kuruluşların 2003 yılı alımlarıyla ilgili olarak, Bakanlıklar tarafından yapılacak istisna tekliflerinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanun’un ilgili hükümlerinin 1 Ocak 2003 tarihinde yürürlüğe gireceği de dikkate alınarak, en geç 15 Ekim 2002 tarihine kadar Kamu İhale Kurumu’na ulaştırılması gerekiyor.

Önceden planlanmayan veya 15 Ekim 2002 tarihinden sonra ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar için 4734 sayılının Kanun’un 3. maddesi (g) bendi kapsamında yapılacak istisna teklifleri ayrıca değerlendirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-ihale-kanunu-degistirildi_1655.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!