Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kanal İstanbul Davası Yolda

TMMOB’a bağlı meslek odaları, Kanal İstanbul projesinin çevresindeki milyonlarca metrekarelik araziyi imara açan Çevre Düzeni Planı değişikliğine, itiraz sürecini beklemeden dava açma kararı aldı.

yapi.com.tr
Kanal İstanbul Davası Yolda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul projesinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci tamamlanmadan projenin etrafına kurulacak “Yenişehir” için İstanbul'un anayasası kabul edilen 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda geçtiğimiz günlerde değişikliğe gitti.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun projenin gündeme geldiği 2011 yılından beri 30 milyon metrekarelik tapu hareketi olduğunu açıkladığı ve Arap sermayesi tarafından satın alınan araziler nedeniyle tartışma konusu olan alana ilişkin yapılan plan değişikliği 26 bin 500 hektarlık yani 265 milyon metrekarelik alanı kapsıyor.

Planlama alanının 100 milyon metrekarelik alanına konutlar, oteller, sanayi siteleri, teknoparklar, üniversiteler, spor tesisleri, tam donanımlı hastaneler inşa edilecek. Söz konusu plan değişikliği Kanal İstanbul Projesi'nin ÇED raporuna itirazlar devam ederken 30 Aralık 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarıldı.

Bu plan da bir ay süre ile itirazlar için askıda kalacak. Prosedür gereği planlara 30 gün boyunca itiraz hakkı kullanılıyor, daha sonra 30 gün boyunca da itirazların değerlendirilmesi bekleniyor. İtirazlardan sonuç alınamazsa plana iptal davası açılıyor.

TMMOB'a bağlı meslek odaları, Kanal İstanbul çevresine kurulacak Yenişehir için yapılan Çevre Düzeni Planı değişikliğine itiraz süresini beklemeden dava açma kararı aldı.

ÇED süreci formalite olarak işletiliyor
Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, “ÇED süreci tamamlandıktan sonra hukuki bir sorun yoksa buna bağlı olarak planın hazırlanması gerekiyordu. Ama bakanlık ÇED sürecini tamamlamadan planı değiştirdi. Bu, ÇED sürecinin formalite olarak işletildiğini gösteriyor.” dedi.

Bu nedenle itiraz başvurusu yapmadan doğrudan mahkemeye gitme kararı alındığını belirten Muhcu, “Süre kaybetmeden, başka oldu bittilere meydan vermeden dava açarak hukuki süreci başlatacağız. Filli adımlar atılmadan yargıdan olumlu bir sonuç almak istiyoruz. Geri dönüşü mümkün olmayan zararlarla oluşmaması için hemen dava açılacak.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbul-davasi-yolda_176981.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!