Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kapalıçarşı'nın Çehresi Değişiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Kapalıçarşı ve çevresinin yenilenmesiyle ilgili Eminönü Belediyesi'nin plan teklifini kabul etti.

Milliyet Gazetesi
Kapalıçarşı'nın Çehresi Değişiyor

stanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Kapalıçarşı ve çevresinin yenilenmesiyle ilgili Eminönü Belediyesi'nin plan teklifini kabul etti.

Kapalıçarşı'nın tamamı ve yakınındaki hanları kapsayan karara göre, Beyazıt, Molla Fenari, Tayahatun mahallerinin belli kısımları, 'kentsel yenileme alanı' olarak belirlendi. Eminönü Belediyesi yetkilileri, Kapalıçarşı'nın etrafındaki tarihi dokuyu bozan çıkıntı ve işgallere son verileceğini ve Kapalıçarşı'nın ihtişamının ortaya çıkarılacağını söylediler.

Karara ilişkin değerlendirmede bulunan Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er de, Kapalıçarşı'nın önemli fiziki problemleri olduğunu belirterek, çatının mutlaka yenilenmesi veya kurşunla kaplanması gerektiğini söyledi. Er, "Tarihi hüviyetini kaybetmek üzere olan 50'ye yakın hanı yeniden yapıp çarşıya uygun hale getirmek istiyoruz" dedi.

Eminönü Belediye Meclisi'nin, 5366 sayılı 'Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun'a dayanarak ilan ettiği yenileme alanı ile ilgili Meclis kararının yürürlüğe girmesi için Bakanlar Kurulu onayı gerekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapalicarsinin-cehresi-degisiyor_49666.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!